Sociale medier bestemmer unges nethandel

De unge bruger sociale medier til at undersøge produkter, før de træffer beslutning om et køb.

Der er store forskelle på, hvordan unge og ældre bruger nettet som markedsplads. Det viser en ny dansk undersøgelse fra Episerver. De helt unge mellem 15 og 22 år bruger i stigende grad sociale medier som blogs og communities til at undersøge produkter, inden de placeres i indkøbskurven.

I denne aldersgruppe er det to ud af tre, der bruger sociale medier til at informere sig, mens det er 50 procent af de 23- til 35-årige. Derimod er det kun en fjerdedel af dem over 35 år, der henter informationer over sociale medier inden de handler.

»Virksomheder, der ikke har en online-shop, hvor forbrugere for eksempel kan anmelde produkterne, risikerer at tabe fremtidens vel nok vigtigste marked. De yngre generationer født i den digitale tidsalder, kræver en høj åbenhed fra virksomheder på nettet og baserer en stor del af deres købsbeslutninger på brugergenereret indhold,« siger Michael Kølle, dansk landechef for Episerver

Blandt de yngste er det en femtedel, der ønsker at komme i direkte kontakt med shoppen gennem en online-chatservice. Det samme gælder kun for syv procent af dem, der er over 35 år.

Selvom nettet er et globalt fænomen, foretrækker mange stadig at handle på danske sider. Hele 40 procent af danskerne handler kun på websider, der er danske.

Denne lokale tendens bekræftes af tal fra EU-Kommissionen. Ud af de 120 millioner europæere, der handler på nettet, er det kun syv procent af handlen, der foregår over grænserne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S