Sociale medier bestemmer unges nethandel

De unge bruger sociale medier til at undersøge produkter, før de træffer beslutning om et køb.

Der er store forskelle på, hvordan unge og ældre bruger nettet som markedsplads. Det viser en ny dansk undersøgelse fra Episerver. De helt unge mellem 15 og 22 år bruger i stigende grad sociale medier som blogs og communities til at undersøge produkter, inden de placeres i indkøbskurven.

I denne aldersgruppe er det to ud af tre, der bruger sociale medier til at informere sig, mens det er 50 procent af de 23- til 35-årige. Derimod er det kun en fjerdedel af dem over 35 år, der henter informationer over sociale medier inden de handler.

»Virksomheder, der ikke har en online-shop, hvor forbrugere for eksempel kan anmelde produkterne, risikerer at tabe fremtidens vel nok vigtigste marked. De yngre generationer født i den digitale tidsalder, kræver en høj åbenhed fra virksomheder på nettet og baserer en stor del af deres købsbeslutninger på brugergenereret indhold,« siger Michael Kølle, dansk landechef for Episerver

Blandt de yngste er det en femtedel, der ønsker at komme i direkte kontakt med shoppen gennem en online-chatservice. Det samme gælder kun for syv procent af dem, der er over 35 år.

Selvom nettet er et globalt fænomen, foretrækker mange stadig at handle på danske sider. Hele 40 procent af danskerne handler kun på websider, der er danske.

Denne lokale tendens bekræftes af tal fra EU-Kommissionen. Ud af de 120 millioner europæere, der handler på nettet, er det kun syv procent af handlen, der foregår over grænserne.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network