Sociale medier bestemmer unges nethandel

De unge bruger sociale medier til at undersøge produkter, før de træffer beslutning om et køb.

Der er store forskelle på, hvordan unge og ældre bruger nettet som markedsplads. Det viser en ny dansk undersøgelse fra Episerver. De helt unge mellem 15 og 22 år bruger i stigende grad sociale medier som blogs og communities til at undersøge produkter, inden de placeres i indkøbskurven.

I denne aldersgruppe er det to ud af tre, der bruger sociale medier til at informere sig, mens det er 50 procent af de 23- til 35-årige. Derimod er det kun en fjerdedel af dem over 35 år, der henter informationer over sociale medier inden de handler.

»Virksomheder, der ikke har en online-shop, hvor forbrugere for eksempel kan anmelde produkterne, risikerer at tabe fremtidens vel nok vigtigste marked. De yngre generationer født i den digitale tidsalder, kræver en høj åbenhed fra virksomheder på nettet og baserer en stor del af deres købsbeslutninger på brugergenereret indhold,« siger Michael Kølle, dansk landechef for Episerver

Blandt de yngste er det en femtedel, der ønsker at komme i direkte kontakt med shoppen gennem en online-chatservice. Det samme gælder kun for syv procent af dem, der er over 35 år.

Selvom nettet er et globalt fænomen, foretrækker mange stadig at handle på danske sider. Hele 40 procent af danskerne handler kun på websider, der er danske.

Denne lokale tendens bekræftes af tal fra EU-Kommissionen. Ud af de 120 millioner europæere, der handler på nettet, er det kun syv procent af handlen, der foregår over grænserne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS