Motus hapser kunder fra Topnordic

Hardware-forhandleren Motus har i det netop afsluttede regnskabsår banket omsætningen op fra 19 til 35 millioner kroner, mens overskuddet i det ureviderede regnskab blev på 1,5 millioner kroner.

Ifølge Motus-medejer Rene Bukrinsky skyldes væksten først og fremmest, at firmaet har hapset kunder fra Topnordic - en konkurrent, som Motus har særligt fokus på.

»Vi samler næsten daglig kunder op, som er kommet i klemme i konkurrenternes konsoliderings-strategier, og som ikke føler, at service-niveauet i disse nye storcentre lever op til fordums styrke,« siger Rene Bukrinsky.

Motus, der har rødder tilbage til det gamle SystemForum, ejes af fire medarbejdere med Ulrik Helio og Rene Bukrinsky i spidsen. Formanden for bestyrelsen er den gamle SystemForum-ejer Kurt Helio, der dog ikke er medejer af Motus.

Motus tjener ifølge Rene Bukrinsky gode penge på salg af storage og servere. Selskabet er udelukkende knyttet til partnerne IBM og HP, og sidstnævnte har taget Motus med sig på den nyligt afsluttede SKI-rammekontrakt for pc'er.

Læses lige nu

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job