Eplehuset får millionunderskud i startår

Første år kostede tre millioner kroner for den norske Mac-forhandler Eplehusets indtog i Danmark, der forsætter ekspansion med åbning af flere butikker.

Eplehuset er kommet ud af deres første regnskabsår med et underskud på tre millioner kroner før skat. Det skyldes en dyr reklamekampagne, der hurtigt skulle gøre Eplehuset til et kendt navn hos danske Apple-kunder.

Macforhandleren etablerede sig i efteråret 2008 med sin første butik på Strøget i København, og siden har Eplehuset åbnet butik i Roskilde og Århus. For to uger siden åbnede endnu et Eplehus i Slagelse. I alt har Eplehuset brugt 2,5 millioner kroner på at gøre sit navn kendt.

»Vi har brugt rigtig mange penge på en stor og tung markedsføring og på åbning af en flagskibsbutik i København og butikker i resten af landet,« siger Jes Duus, der er administrerende direktør for Eplehuset.

Eplehuset satser først og fremmest på privatkunder, der kommer ind fra gaden, og som vil se og røre ved produkterne inden de køber, mens erhvervssalget kommer i anden række. I øjeblikket har Eplehuset 54 fuld- og deltidsansatte medarbejdere, hvoraf kun tre er dedikeret til erhvervssalg. Omsætningen er ikke oplyst.

»Det er gået over al forventning, fordi vi er lykkedes at finde dygtige folk, der brænder for Eplehuset og Mac-brandet,« siger han.

Jes Duus har en baggrund som drifts- og salgschef i McDonalds og Eccosko, og hans evner ligger i at udnytte stordriftsfordelene i kædesalg. Han regner med at få et plus på bundlinjen i år og til at understøtte salgsmålet, vil han igen i år bruge 2,5 million kroner på markedsføring.

»Det vil skuffe mig slemt, hvis vi ikke får åbnet en butik eller to mere i år,« siger han, uden at ville sætte adresse eller dato på de næste butikker.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S