Eplehuset får millionunderskud i startår

Første år kostede tre millioner kroner for den norske Mac-forhandler Eplehusets indtog i Danmark, der forsætter ekspansion med åbning af flere butikker.

Eplehuset er kommet ud af deres første regnskabsår med et underskud på tre millioner kroner før skat. Det skyldes en dyr reklamekampagne, der hurtigt skulle gøre Eplehuset til et kendt navn hos danske Apple-kunder.

Macforhandleren etablerede sig i efteråret 2008 med sin første butik på Strøget i København, og siden har Eplehuset åbnet butik i Roskilde og Århus. For to uger siden åbnede endnu et Eplehus i Slagelse. I alt har Eplehuset brugt 2,5 millioner kroner på at gøre sit navn kendt.

»Vi har brugt rigtig mange penge på en stor og tung markedsføring og på åbning af en flagskibsbutik i København og butikker i resten af landet,« siger Jes Duus, der er administrerende direktør for Eplehuset.

Eplehuset satser først og fremmest på privatkunder, der kommer ind fra gaden, og som vil se og røre ved produkterne inden de køber, mens erhvervssalget kommer i anden række. I øjeblikket har Eplehuset 54 fuld- og deltidsansatte medarbejdere, hvoraf kun tre er dedikeret til erhvervssalg. Omsætningen er ikke oplyst.

»Det er gået over al forventning, fordi vi er lykkedes at finde dygtige folk, der brænder for Eplehuset og Mac-brandet,« siger han.

Jes Duus har en baggrund som drifts- og salgschef i McDonalds og Eccosko, og hans evner ligger i at udnytte stordriftsfordelene i kædesalg. Han regner med at få et plus på bundlinjen i år og til at understøtte salgsmålet, vil han igen i år bruge 2,5 million kroner på markedsføring.

»Det vil skuffe mig slemt, hvis vi ikke får åbnet en butik eller to mere i år,« siger han, uden at ville sætte adresse eller dato på de næste butikker.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland