Eplehuset får millionunderskud i startår

Første år kostede tre millioner kroner for den norske Mac-forhandler Eplehusets indtog i Danmark, der forsætter ekspansion med åbning af flere butikker.

Eplehuset er kommet ud af deres første regnskabsår med et underskud på tre millioner kroner før skat. Det skyldes en dyr reklamekampagne, der hurtigt skulle gøre Eplehuset til et kendt navn hos danske Apple-kunder.

Macforhandleren etablerede sig i efteråret 2008 med sin første butik på Strøget i København, og siden har Eplehuset åbnet butik i Roskilde og Århus. For to uger siden åbnede endnu et Eplehus i Slagelse. I alt har Eplehuset brugt 2,5 millioner kroner på at gøre sit navn kendt.

»Vi har brugt rigtig mange penge på en stor og tung markedsføring og på åbning af en flagskibsbutik i København og butikker i resten af landet,« siger Jes Duus, der er administrerende direktør for Eplehuset.

Eplehuset satser først og fremmest på privatkunder, der kommer ind fra gaden, og som vil se og røre ved produkterne inden de køber, mens erhvervssalget kommer i anden række. I øjeblikket har Eplehuset 54 fuld- og deltidsansatte medarbejdere, hvoraf kun tre er dedikeret til erhvervssalg. Omsætningen er ikke oplyst.

»Det er gået over al forventning, fordi vi er lykkedes at finde dygtige folk, der brænder for Eplehuset og Mac-brandet,« siger han.

Jes Duus har en baggrund som drifts- og salgschef i McDonalds og Eccosko, og hans evner ligger i at udnytte stordriftsfordelene i kædesalg. Han regner med at få et plus på bundlinjen i år og til at understøtte salgsmålet, vil han igen i år bruge 2,5 million kroner på markedsføring.

»Det vil skuffe mig slemt, hvis vi ikke får åbnet en butik eller to mere i år,« siger han, uden at ville sætte adresse eller dato på de næste butikker.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS