PCsys satser på RFID i fremtiden

PCsys har netop ansat tre nye medarbejdere, og staben bliver yderligere udvidet i 2006. Planen er at vækste på RFID området.

PCsys har især nydt godt af fremgangen på infrastrukturområdet, men samtidig har tilgangen af nye kunder også sat sit præg.

»Vi er inde i en meget spændende udvikling, hvor vi får mange henvendelser fra virksomheder. Udvidelsen er et led i vores strategi, der skal styrke vores position, som den største forhandler i Danmark af infrastruktur til automatisk datafangst,« beretter han.

Klaus Juhl har også andre planer for fremtiden. Han planlægger at satse stort på RFID.

»Der er mange, der snakker om RFID, men få som gør noget ved det. Vi vil være først på området. Jeg tror ikke, at der sker særlig meget i år, men jeg spår at der kommer et gennembrud i 2007,« udtaler han.

Klaus Juhl spår også, at der er alt for mange bitte små forhandlere, som enten ryger ud eller også bliver opkøbt.

»Jeg forudser en yderligere konsolidering af både forhandlere og distributører. Det er ikke længere bare et spørgsmål om hardware, men om en samlet løsning inklusive software, integration og efterfølgende service. Derfor skifter markedet hen mod de større forhandlere,« mener han.

Ifølge Klaus Juhl regner virksomheden med at ansætte yderligere fem til ti netværkskonsulenter i løbet af 2006.

»Der skal kæmpes for at ansætte nye medarbejdere for de hænger ikke ligefrem på træerne. Vi skal derfor ud og hente de ansatte fra konkurrenterne,« fortæller han.

PCSYS har for tiden 30 ansatte.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird