PCsys satser på RFID i fremtiden

PCsys har netop ansat tre nye medarbejdere, og staben bliver yderligere udvidet i 2006. Planen er at vækste på RFID området.

PCsys har især nydt godt af fremgangen på infrastrukturområdet, men samtidig har tilgangen af nye kunder også sat sit præg.

»Vi er inde i en meget spændende udvikling, hvor vi får mange henvendelser fra virksomheder. Udvidelsen er et led i vores strategi, der skal styrke vores position, som den største forhandler i Danmark af infrastruktur til automatisk datafangst,« beretter han.

Klaus Juhl har også andre planer for fremtiden. Han planlægger at satse stort på RFID.

»Der er mange, der snakker om RFID, men få som gør noget ved det. Vi vil være først på området. Jeg tror ikke, at der sker særlig meget i år, men jeg spår at der kommer et gennembrud i 2007,« udtaler han.

Klaus Juhl spår også, at der er alt for mange bitte små forhandlere, som enten ryger ud eller også bliver opkøbt.

»Jeg forudser en yderligere konsolidering af både forhandlere og distributører. Det er ikke længere bare et spørgsmål om hardware, men om en samlet løsning inklusive software, integration og efterfølgende service. Derfor skifter markedet hen mod de større forhandlere,« mener han.

Ifølge Klaus Juhl regner virksomheden med at ansætte yderligere fem til ti netværkskonsulenter i løbet af 2006.

»Der skal kæmpes for at ansætte nye medarbejdere for de hænger ikke ligefrem på træerne. Vi skal derfor ud og hente de ansatte fra konkurrenterne,« fortæller han.

PCSYS har for tiden 30 ansatte.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S