PCsys satser på RFID i fremtiden

PCsys har netop ansat tre nye medarbejdere, og staben bliver yderligere udvidet i 2006. Planen er at vækste på RFID området.

PCsys har især nydt godt af fremgangen på infrastrukturområdet, men samtidig har tilgangen af nye kunder også sat sit præg.

»Vi er inde i en meget spændende udvikling, hvor vi får mange henvendelser fra virksomheder. Udvidelsen er et led i vores strategi, der skal styrke vores position, som den største forhandler i Danmark af infrastruktur til automatisk datafangst,« beretter han.

Klaus Juhl har også andre planer for fremtiden. Han planlægger at satse stort på RFID.

»Der er mange, der snakker om RFID, men få som gør noget ved det. Vi vil være først på området. Jeg tror ikke, at der sker særlig meget i år, men jeg spår at der kommer et gennembrud i 2007,« udtaler han.

Klaus Juhl spår også, at der er alt for mange bitte små forhandlere, som enten ryger ud eller også bliver opkøbt.

»Jeg forudser en yderligere konsolidering af både forhandlere og distributører. Det er ikke længere bare et spørgsmål om hardware, men om en samlet løsning inklusive software, integration og efterfølgende service. Derfor skifter markedet hen mod de større forhandlere,« mener han.

Ifølge Klaus Juhl regner virksomheden med at ansætte yderligere fem til ti netværkskonsulenter i løbet af 2006.

»Der skal kæmpes for at ansætte nye medarbejdere for de hænger ikke ligefrem på træerne. Vi skal derfor ud og hente de ansatte fra konkurrenterne,« fortæller han.

PCSYS har for tiden 30 ansatte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS