Ny Nokia-rekord: 55 millioner solgte mobiler

Det finske mobiltelefonselskab Nokia leverede en markant, positiv overraskelse ved fremlæggelsen af regnskabet for det seneste kvartal. Salget af mobiltelefoner nåede 55 millioner enheder på verdensplan i fjerde kvartal af 2003, hvilket er det højeste tal nogensinde.

Efter den seneste tids fine økonomiske udmeldinger fra de øvrige producenter i mobilbranchen, havde analytikerne forventet, at Nokia ville følge trop og opjustere. Men analytikerne havde slet ikke en opjustering i det omfang, det skete. Omsætningen i det forgangne kvartal blev på 8,8 millioner euro - svarende til godt 65 milliarder kroner. Analytikernes opjusterede forventninger lå kun i niveauet omkring 61,5 milliarder kroner.

»Vi undrer os ikke over opjusteringen, men er overraskede over størrelsen af opjusteringen. Det er en understregning af Nokias fortsatte imponerende evne til at fastholde sin indtjening på et til stadighed konkurrencepræget marked. Mens Ericsson har arbejdet 3 år på sin restrukturering - især indenfor netværk - har Nokia øjensynlig været i stand til at opnå deres vendepunkt indenfor blot 12 måneder,« fortæller aktieanalytiker Per Hansen fra Jyske Bank.

Efter offentliggørelsen steg Nokias aktiekurs 10 procent.

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job