E-handelsfonden bøjer sig for Midt-Data

E-handelsfondens klageinstans giver Midt-Data ret i, at virksomheden ikke skal have frataget sit e-mærke for den fire år gamle sag om spam.

Det sidste punktum i en fire år gammel sag om Midt-Datas spam af tidligere kunder er endelig sat. E-handelsfondens klageinstans giver i en kendelse Midt-Data medhold i, at forhandleren ikke skal have frataget e-mærket, som en konsekvns af den fire år gamle sag.
Midt-Data glæder sig over sejren, men E-handelsfonden lægger vægt på, at de har fået klarhed over et område, som indtil nu var uprøvet.

I en pressemdelelse forsøger E-handelsfonden at sno sig udenom sagens kerne.

»Nu foreligger afgørelsen fra e-handelsfondens klageinstans. Og her bliver det slået endelig fast, at e-handelsfonden i 2004 var berettiget til at suspendere Midt Datas e-mærke, men at det lange sagsforløb på fire år betyder, at suspensionen af mærket i tre måneder dog ikke på nuværende tidspunkt skal iværksættes,« lyder det i meddelsen.

Indehaveren Allan Carøe er ikke imponeret over e-handelsfondens udmelding efter afgørelsen.

»Det er en gang blæver. Vores klage havde intet at gøre med, om de var berettiget til at suspendere os dengang, men gik udelukkende på, at de ikke havde ret til at suspendere os fire år efter vores fejl,« siger Allan Carøe.

Han henviser til, at e-handelsfonden i deres retningslinier skriver, at en suspendering har til formål at se, om virksomheden laver den samme fejl én gang til.

»Det mener jeg klart, at vi har bevist, at vi ikke gør, efter fire år,« siger Midt-Data-direktøren.

Hos e-handelsfonden medgiver Hans Henrik Heming, at suspenderingen ikke var den rigtige sanktion.

»Vi følte bare, at vi måtte gøre et eller andet,« siger han og lægger vægt på, at området var uklart for alle parter, og at sagen vil danne præcedens for, hvordan fonden vil handle i lignende sager fremover.

»Det er vigtigt for os at markere over for kunderne, at e-mærket er en garanti for at man ikke efterfølgende modtager spam fra virksomheden,« siger Hans Henrik Heming.

Han lover, at e-handelsfonden fremover vil reagere prompte, når en virksomhed overtræder retningslinierne.

Hos Midt-Data er Allan Carøe ærgerlig over at agere prøveklud for et område, hvor der ikke foreligger klare regler.

»Selv e-handelsfonden, der skal forestille at være eksperter, medgav os dengang, at det var en gråzone,« siger han, og slutter: »Vi har hele tiden været i god tro.«

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S