Mediecentralen i kontakt med engelsk svindler

Der er for alvor kommet fart i rapporterne om svindelforsøg inden for den danske IT branche. Senest har mediecentralen.com modtaget en stor ordre på Verbatim cd-r medier, fra en britisk køber

Mediecentralen.com der sælger brændbare medier, ligger nu også inde med et købstilbud fra britiske svindlere. Beviset: En gummicheck på 5500 euro. Heldigvis har mistænksomheden nu bredt sig i branchen, og der blev aldrig sendt varer afsted.

Køberen kontaktede mediecentralen.com via email, for at bestille Verbatim-medier for 40.000 kroner. Virksomheden oplever ofte, at købere skriver fra en gratis mail-konto, siger Mads Rosendahl Gunne fra mediecentralen:
»Det er ikke unormalt at købere bruger en gratis mail, det ser vi tit, så det var ikke så meget det der gjorde os opmærksomme. Vi bad køberen om en bankoverførsel, men han sendte os en check i stedet, og så fattede vi mistanke«.

Gentagne forsøg på kontakt med køberen, har dog ikke givet resultat, forklarer Mads Rosendahl Gunne:
»Vi har kun en email adresse på manden. Og den svarer han ikke på når vi skriver. Checken har vi også kigget nærmere på«, forklarer han.

Den mærkelige check kan ikke uden videre indløses i en svensk bank, hvor mediecentralen er placeret. Det kræver et større tjek, som mediecentralen selv skal betale for:
»Vi har forsøgt at indløse checken i banken for at undersøge ægtheden, men det ville koste os 1500.- svenske kroner, fordi banken skulle sætte et større apparat i gang. Vi kan først få at vide om checken er ægte når vi forsøger at indløse den. Den chance tager vi altså ikke«, fortæller Mads Rosendahl Gunne, og slutter:
»Vi har fulgt med i historierne om svindel, så vi sendte ingen varer, heldigvis.«




IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

Digitaliseringschef

KMD A/S

Java Developer
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere