Analytiker: Hver for sig havde Microsoft og Nokia taget livet af hinanden

Nokias nye samarbejde med Microsoft var livsnødvendigt for begge firmaer - hver for sig havde de taget livet af hinanden, lyder det fra analytiker.

Artikel top billede

Nokia bekræftede i dag efter længere tids spekulationer, at de indgår samarbejde med Microsoft om at bruge Windows Phone 7 som det primære styresystem. Det sker i forhåbning om styrke sig blandt high end-modellerne, forklarer aktieanalytiker hos Jyske Bank Robert Jakobsen:

”Nokia får nu med et slag et nutidigt styresystem og styrker sin position. Symbian har længe haltet bagefter, og det er bedre for Nokia at bruge Windows Phone 7”, lyder det.

Han forklarer, at det salgsmæssigt her og nu ville have været bedre at satse på Android, det er dog lettere at indgå eksklusive aftaler med Microsoft:

”Men vi står over for en længere horisont, inden vi ser Nokias udbytte af samarbejdet”, forklarer Robert Jakobsen.

Teleanalytiker Torben Rune bakker op om dette og siger, at det er på tide, at Nokia genfinder sine ben i mobilbranchen.

”Jeg tror, at et samarbejde med Microsoft ikke kun er rigtig godt for Nokia, men faktisk er en absolut nødvendighed. Symbian-platformen er forældet, og Nokia har været alt for længe om at opdage det.”

Robert Jakobsen vurderer, at Microsoft kommer styrket ud af samarbejdet:

”Det er en god aftale for Microsoft, der via Nokia får markedsandele”.

Robert Jakobsen vurderer, at Nokia-samarbejdet vil fremskynde processen med at få Windows Phone 7 ud globalt på lokale sprog.

”Nokia kan ganske enkelt ikke andet end at sælge mobiltelefoner med lokalsprog”, lyder det.  Det står endnu uklart, hvornår Nokia sender den første mobil på gaden med Windows Phone 7.

Torben Rune mener dog også, at Microsoft har været alt for længe om at opdage, at det faktisk er vanskeligt at bygge mobiltelefoner, og ikke mindst at holde styr på, hvordan applikationer udvikles og sælges til dem:

”I mellemtiden har Apple sat sig meget tungt lige midt i smartphone-markedet. Et samarbejde mellem Nokia og Microsoft vurderer jeg til at være et – om ikke andet nødvendigt – guldæg, som skal til. Hver for sig ville de to platforme have taget livet af hinanden”, slutter Torben Rune.
 
  
 

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S