Dubex ruster sig til IPv6

Sikkerhedsforhandleren Dubex ser også sikkerhedsbrister i IPv6 og har derfor været på skolebænken for at forberede sig på udfordringerne.

Artikel top billede

I går beskrev CRN, hvordan flere eksperter sår tvivl om sikkerheden i den nye IPv6-protokol.

Hos sikkerhedsforhandleren Dubex erkender man problemerne. Medarbejderne er derfor blevet sendt på kursus for at blive opdateret på de potentielle faldgruber.

»Et af de sikkerhedsproblemer, som vi nu er gearet til at håndtere, er 'tunneling'. Der findes nemlig forskellige protokoller, der bruges i en overgangsperiode til at gøre det muligt at køre IPv6-trafik over et IPv4-netværk. Problemet er, at disse protokoller skjuler IPv6-trafikken, også for sikkerhedsprocedurerne,« forklarer Jacob Herbst fra Dubex.
 

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S