Artikel top billede

EET Danmark køber Inter-Datas distributionsdel

Efter et stykke tid med skrantende økonomi har Inter-Data solgt sin distributionsforretning fra til EET Danmark, der dermed som lovet fortsætter ekspansionen.

For 14. gang indenfor de seneste par år har EET Danmark været på opkøb. Denne gang er det Inter-Data fra Silkeborg, som sælger sin distributionsforretning fra til den større spiller.

»Vi er utroligt glade og stolte over købet af distributionsaktiviteterne i Inter-Data. Produktsortimentet i Inter-Data er i høj grad komplimenterende til vores nuværende produktportefølje, og vi er overbevist om, at vores mere end 37.000 købende kunder i Europa, vil værdsætte denne tilgang til vores produktportefølje,« lyder det fra EET Groups koncerndirektør, John Thomas i en pressemeddelelse.

I den står endvidere, at Inter-Datas beslutning om at sælge skyldes, at virksomheden fremadrettet vil fokusere på produktudvikling.

»Inter-Data har i de seneste år haft en fantastisk succes indenfor produktudvikling og produktion af servere primært til overvågningsbranchen og hostingbranchen, løsninger indenfor digital signage, samt specielle skræddersyede pc baserede systemer, der sælges gennem dedikerede forhandlere. Vi har derfor besluttet at fokusere endnu mere på denne del af vores forretning og fandt det strategisk rigtigt at sælge vores distributionsforretning fra,« udtaler Rene Rasmussen.

Meget tyder nu på, at alvorlige økonomiske årsager ligger bag frasalget efter år med millionstore underskud.

I Inter-Datas seneste regnskab for 09/10, der viste et underskud på 4,8 millioner kroner før skat, og som blev fremlagt med fortsat drift for øje, står således:

»Ledelsen har igangsat en strategi med yderligere omkostningsreduktioner, som vil have effekt i 2010/11. Med ovennævnte tiltag er det ledelsens opfattelse, at fundamentet for finansiering af likviditetsbehovet for 2010/11 er sikret.«
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere