Smartphones og pads vil ikke erstatte pcen

Guruen Jakob Nielsen aflyser desktoppens død.

Danskfødte Jakob Nielsen, der er kendt for sin viden inden for brugervenlighed, forsøger i et indlæg på sin hjemmeside at mane til besindighed omkring betydningen af mange nye mobile produkter.

Han forklarer, at mange forudser, at de mobile enheder vil blive den eneste vigtige brugergrænseflade-platform, og at nogle mennesker sågar anbefaler, at man nu skal designe websider til de mobile enheder først, og derefter modificere siderne, så de også kan fungere på en traditionel pc.

"Jeg er uenig," skriver Jakob Nielsen, der står i spidsen for firmaet Nielsen Norman Group og er Ph.D i menneske-maskine interaktion.

"Selvom det er en god historie at hævde, at noget nyt vil slå det gamle ihjel, så er det sjældent sådan, det går."

Derfor overlever pc'en
Jakob Nielsen mener, at pc'en vil forblive vigtig, dels fordi den har en større skærm, dels fordi keyboardet og musen stadig er bedst til input.

Samtidig fremhæver han, at den traditionelle pc vinder, når det eksempelvis kommer til de mere krævende applikationer og til muligheden for at udskrive dokumenter.

Selvom pc-markedet lider under de mange nye tablet-pc'er og smartphones, der sendes ud på markedet, så er den gamle kending endnu i stand til at øge salget med omkring fire procent i år, påpeger Jakob Nielsen med henvisning til IDC-tal.

Jakob Nielsen mener, at tablets og smartphones har en klar fordel i, at man altid har dem på sig, og at de altid er tændt.

"Meget vil skifte fra desktoppene til telefoner og tablets, men en stor procentdel af brugen vil forblive på desktoppen. Det er svært at estimere den præcise procentdel for hver kategori, men det er ret sikkert, at brugen med den højeste værdi hovedsageligt vil være på desktoppen."

Pc'en er til business
Med det mener Jakob Nielsen, at selvom vi måske spenderer mere tid med vores tablets og smartphones end med den gamle pc, så er det stadig pc'en, der bringer os den største værdi.

"Det er selvfølgelig værdien (det vil sige penge i vores lommer) og ikke tid, der betyder noget, når vi allokerer vores investeringer ud på bruger-oplevelses-projekter."

Konkret peger han på, at det stadig er pc'en, der er vores primære redskab i arbejdssammenhænge, og at internethandlen heller ikke er forsvundet fra denne platform til fordel for den mobile.

"De fleste virksomheder er nødt til at understøtte begge kategorier, og vores brugervenligheds-forskning viser, at det bør ske med forskellige brugergrænseflade-designs, der målrettes forskellige karakteristika ved de to forskellige bruger-oplevelser."

"Ét brugerinterface passer ikke til alle skærmstørrelser," skriver Jakob Nielsen.

 

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S