Danske iværksættere dyster om at være Nordens hotteste

To danske firmaer er gennem nåleøjet i stor iværksætterkonkurrence. Begge har været på kursus i Silicon Valley, hvor de lærte at finde investorer og vokse internationalt.

Før sommerferien var 20 af Danmarks mest lovende unge it-virksomheder med SCALEit på besøg i iværksætter-mekkaet Silicon Valley i den amerikanske solskinsstat Californien.

Meningen med SCALEit er at ruste unge danske virksomheder til en fremtid som store spillere på de internationale markeder.

Nu er to af deltagerne efter en skrap udvælgelse blandt deltagerne i den nordiske iværksætterkonkurrence Arctic 15.

"Til at starte med var der et par hundrede deltagere, som blev barberet ned til 33. Så skulle vi lave et videoklip på en seks-syv minutter og efter den øvelse var vi så nede på 15 deltagere til finalen," fortæller Jens Reimer Olesen.

Jens Reimer Olesen er medstifter af og administrerende direktør for Graduateland, som er Europas største jobportal for studerende og nyuddannede. Jens er bachelor i økonomi fra CBS og er med sine 22 år klart blandt de yngre iværksættere.

De 15 finaledeltagere mødes i finalen i Helsinki på torsdag den 22. september, hvor der konkurreres om en pengepræmie på 10.000 euro svarende til cirka 75.000 kroner.

"Men vigtigere end pengene er, at vi i Helsinki bliver eksponeret og får mulighed for at møde nogle interessante mennesker, som måske kan hjælpe os videre," siger Jens Reimer Olesen.

Skal bruge 10-15 millioner
Graduateland er i øjeblikket på udkig efter 5 til 10 millioner risikovillige kroner, som skal øremærkes til to initiativer.

"Dels skal pengene bruges til salg, distribution og partnerskaber, dels til at fortsætte udviklingen af vores produkt," siger Jens Reimer Olesen, der har har ansat fire nye medarbejdere, siden selskabet kom hjem fra Silicon Valley.

Han vurderer, at deltagelsen på SCALEit har haft kolossal betydning for Graduateland.

"Efter min mening er SCALEit noget af det bedste, der er gjort for danske firmaer de seneste fem år. Arrangementet var super planlagt og godt gennemført," lyder det.

Den anden danske deltager på Arctic 15 er Conferize, som er en hjemmeside, der samler information om konferencer i hele verden på ét sted.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S