Nu kommer Photoshop til Android-tablets

Adobe satser på skyen og touch-platforme.

Artikel top billede

Adobe har lanceret seks nye applikationer til tavlecomputere, de såkaldte Touch Apps, som blandt andet omfatter en mobil version af det populære Photoshop. Der har tidligere været mobile udgaver af Photoshop, men deres funktioner har været stærkt begrænsede og de har egentlig ikke fortjent navnet. Det skulle blive anderledes ud.

Touch Apps kommer i første omgang kun til Android, men senere skal de også udgives til iPad. Adobe fortæller at man forventer at kunne give besked om lanceringstidspunktet for iOS i begyndelsen af 2012. Prisen for programmerne bliver 59 kr. for hver applikation både i Android Market og Apple App Store.

Den nye software blev præsenteret på Adobes teknikkonference Max, der afholdes i denne uge i Los Angeles. Programmerne indgår i Adobe Creative Cloud, som er firmaets store satsning på cloudbaserede tjenester.

Filer oprettet med Adobe Touch-apps kan overføres direkte til de programmer, der indgår i Creative Suite, hvor man så kan arbejde videre med dem. Men Adobe har forsøgt at få mange af de funktioner, som kendes fra de "store" versioner af programmerne, over på tavle-platformen.

De seks programmer er Photoshop Touch, Collage, Debut, Ideas, Kuler og Proto. Med Photoshop Touch kan man blandt andet bruge et nyt Scribble Selection-værktøj, hvor tablet-pc'en kan bruges til at løfte et objekt fra et billede ved at lave noter direkte på billedet, om hvad der skal gemmes, og hvad der skal tages væk.

Ideas er et vektorbaseret tegneprogram, mens Kuler kan bruges til at skabe farvetemaer til designprojekter. Med Proto kan man skabe wireframes eller prototyper for at demonstrere et designkoncept eller en struktur til en hjemmeside.

Med i prisen er adgang til at dele filer gennem Creative Cloud. Her er der tale om en række tjenester i skyen, der gør det muligt at dele filer, præsentere dem på forskellige enheder, synkronisere og overføre dem til Creative Studio.

Der bliver mulighed for at gemme 20 GB i Adobes sky, som fra begyndelsen af 2012 skal give adgang til værktøjerne i Creative Studio til en fast månedlig pris.

Blandt de nye tjenester er Digital Publishing Suite, der skal bruges til at distribuere interaktive magasiner til tablets, og der bliver mulighed for at udnytte cloudbaserede skrifttyper til webdesign.

Adobe vil først fortælle om priserne for sin Creative Cloud i starten af november.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S