Nu kommer Photoshop til Android-tablets

Adobe satser på skyen og touch-platforme.

Artikel top billede

Adobe har lanceret seks nye applikationer til tavlecomputere, de såkaldte Touch Apps, som blandt andet omfatter en mobil version af det populære Photoshop. Der har tidligere været mobile udgaver af Photoshop, men deres funktioner har været stærkt begrænsede og de har egentlig ikke fortjent navnet. Det skulle blive anderledes ud.

Touch Apps kommer i første omgang kun til Android, men senere skal de også udgives til iPad. Adobe fortæller at man forventer at kunne give besked om lanceringstidspunktet for iOS i begyndelsen af 2012. Prisen for programmerne bliver 59 kr. for hver applikation både i Android Market og Apple App Store.

Den nye software blev præsenteret på Adobes teknikkonference Max, der afholdes i denne uge i Los Angeles. Programmerne indgår i Adobe Creative Cloud, som er firmaets store satsning på cloudbaserede tjenester.

Filer oprettet med Adobe Touch-apps kan overføres direkte til de programmer, der indgår i Creative Suite, hvor man så kan arbejde videre med dem. Men Adobe har forsøgt at få mange af de funktioner, som kendes fra de "store" versioner af programmerne, over på tavle-platformen.

De seks programmer er Photoshop Touch, Collage, Debut, Ideas, Kuler og Proto. Med Photoshop Touch kan man blandt andet bruge et nyt Scribble Selection-værktøj, hvor tablet-pc'en kan bruges til at løfte et objekt fra et billede ved at lave noter direkte på billedet, om hvad der skal gemmes, og hvad der skal tages væk.

Ideas er et vektorbaseret tegneprogram, mens Kuler kan bruges til at skabe farvetemaer til designprojekter. Med Proto kan man skabe wireframes eller prototyper for at demonstrere et designkoncept eller en struktur til en hjemmeside.

Med i prisen er adgang til at dele filer gennem Creative Cloud. Her er der tale om en række tjenester i skyen, der gør det muligt at dele filer, præsentere dem på forskellige enheder, synkronisere og overføre dem til Creative Studio.

Der bliver mulighed for at gemme 20 GB i Adobes sky, som fra begyndelsen af 2012 skal give adgang til værktøjerne i Creative Studio til en fast månedlig pris.

Blandt de nye tjenester er Digital Publishing Suite, der skal bruges til at distribuere interaktive magasiner til tablets, og der bliver mulighed for at udnytte cloudbaserede skrifttyper til webdesign.

Adobe vil først fortælle om priserne for sin Creative Cloud i starten af november.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S