IBM: Kopivarer stort problem i Danmark

Kopivarer i kanalen volder IBM store problemer, fortæller IBMs nordiske partnerchef Erik Søe-Pedersen. DCC lader fortsat til at være et af problembørnene.

Artikel top billede

Falske IBM-varer, der strømmer ind i den danske kanal via uautoriserede kanaler, er stadig et stort problem for IBM. Det fortæller producentens nordiske partnerchef Erik Søe-Pedersen til CRN.

"Vi samler konstant varer op i markedet, som er ukurante, altså kopivarer. Det er klart, at det kan betyde en risiko for partnere i forhold til for eksempel service og garanti, og vi opfordrer dem derfor til at købe gennem autoriserede distributører" lyder det fra Erik Søe-Pedersen.

Han fortæller, at det typisk er serverindholdet, der bliver ulovligt kopieret.

"Det drejer sig mest om de dele, der er nemmest at kopiere, som for eksempel harddiske og hukommelseskort. Men vi har også set eksempler på, at selve pakken med IBM-tape er kopieret. Det er meget svært at se forskel på for menigmand," siger Erik Søe-Pedersen.

Han ønsker ikke at sætte tal på problemets omfang. Dog fortæller han, at producenten er hårdere ramt på dansk jord end i de andre nordiske lande, måske på grund af det udprægede danske brokerlandskab.

IBM har tidligere været i åben konflikt med DCC omkring problemet, og meget tyder da også på, at brokeren fra Århus stadig er blandt dem, der volder IBM udfordringer. Direkte adspurgt om DCCs rolle svarer partnerchefen diplomatisk:

"Jeg har intet belæg for at tro, at DCC bevidst gør noget ulovligt. Men igen er det nødvendigt at sige, at DCC ikke er en autoriseret distributør af IBMs produkter," lyder det fra Erik Søe-Pedersen.

Selv om problemet langt fra er nyt, mener han, at IBM gør meget for at løse det.

"Vi har lagt serienumre på flere og flere af vores komponenter, og så har vi fået nedskrevet, at vi anser det som uetisk opførsel, hvis partnere køber gennem uautoriserede kanaler," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS