IBM: Kopivarer stort problem i Danmark

Kopivarer i kanalen volder IBM store problemer, fortæller IBMs nordiske partnerchef Erik Søe-Pedersen. DCC lader fortsat til at være et af problembørnene.

Artikel top billede

Falske IBM-varer, der strømmer ind i den danske kanal via uautoriserede kanaler, er stadig et stort problem for IBM. Det fortæller producentens nordiske partnerchef Erik Søe-Pedersen til CRN.

"Vi samler konstant varer op i markedet, som er ukurante, altså kopivarer. Det er klart, at det kan betyde en risiko for partnere i forhold til for eksempel service og garanti, og vi opfordrer dem derfor til at købe gennem autoriserede distributører" lyder det fra Erik Søe-Pedersen.

Han fortæller, at det typisk er serverindholdet, der bliver ulovligt kopieret.

"Det drejer sig mest om de dele, der er nemmest at kopiere, som for eksempel harddiske og hukommelseskort. Men vi har også set eksempler på, at selve pakken med IBM-tape er kopieret. Det er meget svært at se forskel på for menigmand," siger Erik Søe-Pedersen.

Han ønsker ikke at sætte tal på problemets omfang. Dog fortæller han, at producenten er hårdere ramt på dansk jord end i de andre nordiske lande, måske på grund af det udprægede danske brokerlandskab.

IBM har tidligere været i åben konflikt med DCC omkring problemet, og meget tyder da også på, at brokeren fra Århus stadig er blandt dem, der volder IBM udfordringer. Direkte adspurgt om DCCs rolle svarer partnerchefen diplomatisk:

"Jeg har intet belæg for at tro, at DCC bevidst gør noget ulovligt. Men igen er det nødvendigt at sige, at DCC ikke er en autoriseret distributør af IBMs produkter," lyder det fra Erik Søe-Pedersen.

Selv om problemet langt fra er nyt, mener han, at IBM gør meget for at løse det.

"Vi har lagt serienumre på flere og flere af vores komponenter, og så har vi fået nedskrevet, at vi anser det som uetisk opførsel, hvis partnere køber gennem uautoriserede kanaler," siger han.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S