AMD klar med første otte-kerne-cpu til desktop-computere

Nu har AMD lanceret sin nye desktop-processorserie FX med op til otte kerner.

Artikel top billede

AMD har netop lanceret sin nye FX-processor med Bulldozer-arkitektur (kodenavn Zambezi). De nye CPU'er blev vist frem på Computex-messen i Taiwan tidligere i år og de tekniske specifikationer er allerede lækket på nettet.

Bulldozer er en helt nyudviklet arkitektur, som i modsætning til de nye APU'er (Accelerated Processing Units) ikke råder over en integreret grafikenhed.

Topmodellen er den første desktop-processor med hele otte kerner. FX-8150 har en taktfrekvens på 3,6 GHz (3,9 GHz Turbo, 4,2 GHz Max Turbo) og koster 245 dollar. Den lidt langsommere FX-8120 med 3,1 GHz basis-taktfrekvens koster 205 dollar.

AMD har også lanceret FX-6100 med seks kerner og 3,3 GHz taktfrekvens (3,6 GHz Turbo, 3,9 GHz Max Turbo) for 165 dollar.

Den billigste af de nye modeller er FX-4100 med fire kerner og 3,6 GHz (3,7 GHz Turbo, 3,8 GHz Max Turbo) for 115 dollar.

FX-processoren er en del af AMDs Scorpius-platform, som også omfatter Radeon HD 6000-grafikkort og bundkort med 9-series chipsæt.

Hvis man skal tro AMD's oplysninger, så skulle et system med FX-8150 kunne levere den samme ydelse i spil som Civilization 5 eller F1 2010 som en Core i7-980X fra Intel. De første tidlige tests tyder dog på at ydelsen er lidt skuffende.

Det er under alle omstændigheder svært at sammenligne AMD's og Intels processorer. AMD bruger en højere taktfrekvens, men i modsætning til Intel-chips har hver kerne ikke sin egen SSE-enhed.

Forleden kunne AMD sikre sig en plads i Guinness' Rekordbog for verdens hurtigste processor med en overclocket FX-processor, hvor hastigheden var skruet op til hele 8,429 GHz.

AMD fremhæver da også, at det er nemt at overclocke alle de nye FX-modeller.

De første mobile udgaver af Bulldozer-processorerne skulle være klar til næste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S