AMD klar med første otte-kerne-cpu til desktop-computere

Nu har AMD lanceret sin nye desktop-processorserie FX med op til otte kerner.

Artikel top billede

AMD har netop lanceret sin nye FX-processor med Bulldozer-arkitektur (kodenavn Zambezi). De nye CPU'er blev vist frem på Computex-messen i Taiwan tidligere i år og de tekniske specifikationer er allerede lækket på nettet.

Bulldozer er en helt nyudviklet arkitektur, som i modsætning til de nye APU'er (Accelerated Processing Units) ikke råder over en integreret grafikenhed.

Topmodellen er den første desktop-processor med hele otte kerner. FX-8150 har en taktfrekvens på 3,6 GHz (3,9 GHz Turbo, 4,2 GHz Max Turbo) og koster 245 dollar. Den lidt langsommere FX-8120 med 3,1 GHz basis-taktfrekvens koster 205 dollar.

AMD har også lanceret FX-6100 med seks kerner og 3,3 GHz taktfrekvens (3,6 GHz Turbo, 3,9 GHz Max Turbo) for 165 dollar.

Den billigste af de nye modeller er FX-4100 med fire kerner og 3,6 GHz (3,7 GHz Turbo, 3,8 GHz Max Turbo) for 115 dollar.

FX-processoren er en del af AMDs Scorpius-platform, som også omfatter Radeon HD 6000-grafikkort og bundkort med 9-series chipsæt.

Hvis man skal tro AMD's oplysninger, så skulle et system med FX-8150 kunne levere den samme ydelse i spil som Civilization 5 eller F1 2010 som en Core i7-980X fra Intel. De første tidlige tests tyder dog på at ydelsen er lidt skuffende.

Det er under alle omstændigheder svært at sammenligne AMD's og Intels processorer. AMD bruger en højere taktfrekvens, men i modsætning til Intel-chips har hver kerne ikke sin egen SSE-enhed.

Forleden kunne AMD sikre sig en plads i Guinness' Rekordbog for verdens hurtigste processor med en overclocket FX-processor, hvor hastigheden var skruet op til hele 8,429 GHz.

AMD fremhæver da også, at det er nemt at overclocke alle de nye FX-modeller.

De første mobile udgaver af Bulldozer-processorerne skulle være klar til næste år.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS