AMD klar med første otte-kerne-cpu til desktop-computere

Nu har AMD lanceret sin nye desktop-processorserie FX med op til otte kerner.

Artikel top billede

AMD har netop lanceret sin nye FX-processor med Bulldozer-arkitektur (kodenavn Zambezi). De nye CPU'er blev vist frem på Computex-messen i Taiwan tidligere i år og de tekniske specifikationer er allerede lækket på nettet.

Bulldozer er en helt nyudviklet arkitektur, som i modsætning til de nye APU'er (Accelerated Processing Units) ikke råder over en integreret grafikenhed.

Topmodellen er den første desktop-processor med hele otte kerner. FX-8150 har en taktfrekvens på 3,6 GHz (3,9 GHz Turbo, 4,2 GHz Max Turbo) og koster 245 dollar. Den lidt langsommere FX-8120 med 3,1 GHz basis-taktfrekvens koster 205 dollar.

AMD har også lanceret FX-6100 med seks kerner og 3,3 GHz taktfrekvens (3,6 GHz Turbo, 3,9 GHz Max Turbo) for 165 dollar.

Den billigste af de nye modeller er FX-4100 med fire kerner og 3,6 GHz (3,7 GHz Turbo, 3,8 GHz Max Turbo) for 115 dollar.

FX-processoren er en del af AMDs Scorpius-platform, som også omfatter Radeon HD 6000-grafikkort og bundkort med 9-series chipsæt.

Hvis man skal tro AMD's oplysninger, så skulle et system med FX-8150 kunne levere den samme ydelse i spil som Civilization 5 eller F1 2010 som en Core i7-980X fra Intel. De første tidlige tests tyder dog på at ydelsen er lidt skuffende.

Det er under alle omstændigheder svært at sammenligne AMD's og Intels processorer. AMD bruger en højere taktfrekvens, men i modsætning til Intel-chips har hver kerne ikke sin egen SSE-enhed.

Forleden kunne AMD sikre sig en plads i Guinness' Rekordbog for verdens hurtigste processor med en overclocket FX-processor, hvor hastigheden var skruet op til hele 8,429 GHz.

AMD fremhæver da også, at det er nemt at overclocke alle de nye FX-modeller.

De første mobile udgaver af Bulldozer-processorerne skulle være klar til næste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S