Google vil lade dig dele din købte musik

Google forsøger at lokke kunder til sin kommende musikbutik ved at tillade deling af musikken med andre.

Artikel top billede

Google er meget tæt på at åbne en ny stor musikbutik på nettet. Som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge, kan musikbutikken allerede være klar i løbet af meget kort tid. Det ser ud til at Google forsøger at  overhale Apple, der snart er klar med sin iTunes Match tjeneste i USA.

Det store spørgsmål er, hvordan Google vil skille sig ud fra de mange konkurrenter på musik-markedet. Nu skriver Business Insider, at Google vil tilbyde musik med et særligt "twist".

En kilde i musikbranchen fortæller at kunderne får mulighed for at dele den købte musik "i et begrænset omfang".

For fem måneder siden kom Google Music tjenesten i en betaversion. Her kan man uploade sin musik og så streame den til forskellige enheder.

Brugeren kan selv uploade det enkelte musikstykke og tjenesten fungerer dermed som en slags ekstern harddisk. Det er meget vigtigt for Google, som har startet tjenesten uden at forhandle nye licenser på plads.

Apple har valgt en anden model, hvor man scanner brugerens musiksamling og finder musikken i det eksisterende bibliotek online. Her kan man altså lytte til sin musiksamling fra skyen uden at skulle uploade en eneste sang.

Det har krævet at Apple først skulle forhandle de nødvendige rettigheder på plads, og det betyder da også iTunes Match i første omgang kun kommer i USA.

Nu ser det ud til at Google har forhandlet sig frem til, at man ikke blot kan tilbyde en tjeneste der fungerer ligesom Apple's service - altså at brugeren ikke behøver uploade sin musik først - men også at man kan sælge musik og tilbyde at brugerne kan dele sangene.

I praksis skal det fungere ved, at brugerne kan "sende" de købte sange til deres venner. Her kan man så lytte til musikken gratis i en begrænset periode, eller et begrænset antal gange.

Musikken bliver så streamet fra Googles musik-tjeneste - ligesom de sange, som man har i sin egen musiksamling.

Efter købet af musikken får man et link til sangen, som man så kan sende i en mail til vennerne.

Kilden fortæller til Business Insider at Google har betalt et meget stort beløb til musikudgiverne for at få lov til at tilbyde denne service.

Der skulle også være mulighed for at downloade musikken til mobile enheder for at lytte til den offline.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job