Artikel top billede

Forhandlere glade for HPs pc-afklaring

Slut med usikkerhed og sarkastiske bemærkninger fra kunderne efter HPs beslutning om at beholde pc-produktion under egne vinger.

Usikkerheden om fremtiden for HPs pc-produktion (PSG-divisionen, red.) er ryddet af vejen, efter at hardwaregiganten i sidste uge endegyldigt skrinlagde sine planer om at udskille eller ligefrem frasælge PSG-divisionen.

Det vækker glæde blandt HP-forhandlere, som nu slipper for kritiske spørgsmål om HPs fremtid fra deres slutkunder.

»Det betyder rigtig meget. Vi er jo et stort HP-hus, så det er en vigtig melding for os. Der er ekstremt mange kunder, der er trofaste over for HP og som har standardiseret hele deres installation efter at de ikke skal bruge pc-mærker,« siger Oktay Ilgöy, salgsdirektør i infrastrukturhandleren Netsolutions.

»Det siger meget om hvor stærkt et brand HP har, og vi har fået overraskende mange reaktioner fra vores kunder, så selvom vi er i SMB-segmentet, så betyder det meget for kunderne. Derfor er det positivt, at HP nu har lagt sagen død,« siger han.

Også hos Varde-forhandleren Itplaneten er direktør Jacob V. Schmidt tilfreds med HPs udmelding, som dog ikke overrasker ham.

»Det var vel forventeligt, at det endte der, hvor det er endt. Vi har mærket en del usikkerhed hos både store og små kunder, og en del af vores kunder har sarkastisk spurgt til, om de nu også kunne regne med, at der var noget der hed HP, næste gang de skulle købe pc'er. Der har vi måttet rygsvømme lidt,« siger Jacob V. Schmidt.

Hos Hvidovre-forhandleren Time Computer har usikkerheden om HPs pc-forretning dog ikke skabt det store røre. Direktør Jan Spure fortæller, at hans kunder er mere pragmatiske overfor om der står HP,Lenovo eller Acer på deres hardware.

»Skulle det endelig være blevet til noget, så havde deres pc'er nok bare heddet noget andet,« siger han og sammenligner med IBMs frasalg af Lenovo.

»HPs PSG-forretning er jo så stor, så spørgsmålet har været hvem der skulle være køber. Jeg forestiller mig, at det hele er noget den gamle koncernchef (Leo Apotheker, red.) har fundet på. Det kostede ham så måske jobbet,« siger Jan Spure.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere