Lavvolts CPU på 64-bit kan give dine servere billige ARM-kræfter

ARM udfordrer Intel og AMD på servere.

Artikel top billede

ARM er blandt de stærkeste mærker, når det gælder små lavvolts CPU'et til smartphones, GPS-enheder og andet transportabelt it-grej, der skal kunne holde den kørende med kun små slurke strøm ad gangen.

Tidligere i år meldte ARM sin komme på serverfronten, og nu er den første CPU, som er øremærket tungt, stationært grej, så småt ved at være på trapperne.

I første omgang er det selve ARM-arkitekturen, der har fået et løft i retning mod tungere anvendelse.

Forleden kunne ARM lancere en 64-bits version af ARM-arkitekturen, hvilket ifølge Ars Technica kan sende selskabet ind i fremtidens datacentre og serverrum. Der er tale om version 8 af ARMs Instruction Set Architecture. Version 7, som sidder i mange smartphones, er på 32-bit og giver "kun" mulighed for at hver applikation kan blive tildelt et maksimum på 4 Gb hukommelse - fint til en telefon, men i underkanten til A. P. Møllers næste mainframe.
ARMv8 processorer vil enten kunne være i 32-bit eller 64-bit tilstand. Version 8 vil naturligvis også indeholde de server-venlige finesser, der allerede er at finde i den nuværende arkitektur, ikke mindst understøttelse af virtualisering.

ARM forventer at være klar med de første chips, der understøtter den nye arkitektur en gang næste år. Ifølge Ars Technica kan man regne med at se de første prototyper på servere styret af ARM-kræfter i 2014.

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S