Lavvolts CPU på 64-bit kan give dine servere billige ARM-kræfter

ARM udfordrer Intel og AMD på servere.

Artikel top billede

ARM er blandt de stærkeste mærker, når det gælder små lavvolts CPU'et til smartphones, GPS-enheder og andet transportabelt it-grej, der skal kunne holde den kørende med kun små slurke strøm ad gangen.

Tidligere i år meldte ARM sin komme på serverfronten, og nu er den første CPU, som er øremærket tungt, stationært grej, så småt ved at være på trapperne.

I første omgang er det selve ARM-arkitekturen, der har fået et løft i retning mod tungere anvendelse.

Forleden kunne ARM lancere en 64-bits version af ARM-arkitekturen, hvilket ifølge Ars Technica kan sende selskabet ind i fremtidens datacentre og serverrum. Der er tale om version 8 af ARMs Instruction Set Architecture. Version 7, som sidder i mange smartphones, er på 32-bit og giver "kun" mulighed for at hver applikation kan blive tildelt et maksimum på 4 Gb hukommelse - fint til en telefon, men i underkanten til A. P. Møllers næste mainframe.
ARMv8 processorer vil enten kunne være i 32-bit eller 64-bit tilstand. Version 8 vil naturligvis også indeholde de server-venlige finesser, der allerede er at finde i den nuværende arkitektur, ikke mindst understøttelse af virtualisering.

ARM forventer at være klar med de første chips, der understøtter den nye arkitektur en gang næste år. Ifølge Ars Technica kan man regne med at se de første prototyper på servere styret af ARM-kræfter i 2014.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S