Lavvolts CPU på 64-bit kan give dine servere billige ARM-kræfter

ARM udfordrer Intel og AMD på servere.

Artikel top billede

ARM er blandt de stærkeste mærker, når det gælder små lavvolts CPU'et til smartphones, GPS-enheder og andet transportabelt it-grej, der skal kunne holde den kørende med kun små slurke strøm ad gangen.

Tidligere i år meldte ARM sin komme på serverfronten, og nu er den første CPU, som er øremærket tungt, stationært grej, så småt ved at være på trapperne.

I første omgang er det selve ARM-arkitekturen, der har fået et løft i retning mod tungere anvendelse.

Forleden kunne ARM lancere en 64-bits version af ARM-arkitekturen, hvilket ifølge Ars Technica kan sende selskabet ind i fremtidens datacentre og serverrum. Der er tale om version 8 af ARMs Instruction Set Architecture. Version 7, som sidder i mange smartphones, er på 32-bit og giver "kun" mulighed for at hver applikation kan blive tildelt et maksimum på 4 Gb hukommelse - fint til en telefon, men i underkanten til A. P. Møllers næste mainframe.
ARMv8 processorer vil enten kunne være i 32-bit eller 64-bit tilstand. Version 8 vil naturligvis også indeholde de server-venlige finesser, der allerede er at finde i den nuværende arkitektur, ikke mindst understøttelse af virtualisering.

ARM forventer at være klar med de første chips, der understøtter den nye arkitektur en gang næste år. Ifølge Ars Technica kan man regne med at se de første prototyper på servere styret af ARM-kræfter i 2014.

Annonce

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S