Lavvolts CPU på 64-bit kan give dine servere billige ARM-kræfter

ARM udfordrer Intel og AMD på servere.

Artikel top billede

ARM er blandt de stærkeste mærker, når det gælder små lavvolts CPU'et til smartphones, GPS-enheder og andet transportabelt it-grej, der skal kunne holde den kørende med kun små slurke strøm ad gangen.

Tidligere i år meldte ARM sin komme på serverfronten, og nu er den første CPU, som er øremærket tungt, stationært grej, så småt ved at være på trapperne.

I første omgang er det selve ARM-arkitekturen, der har fået et løft i retning mod tungere anvendelse.

Forleden kunne ARM lancere en 64-bits version af ARM-arkitekturen, hvilket ifølge Ars Technica kan sende selskabet ind i fremtidens datacentre og serverrum. Der er tale om version 8 af ARMs Instruction Set Architecture. Version 7, som sidder i mange smartphones, er på 32-bit og giver "kun" mulighed for at hver applikation kan blive tildelt et maksimum på 4 Gb hukommelse - fint til en telefon, men i underkanten til A. P. Møllers næste mainframe.
ARMv8 processorer vil enten kunne være i 32-bit eller 64-bit tilstand. Version 8 vil naturligvis også indeholde de server-venlige finesser, der allerede er at finde i den nuværende arkitektur, ikke mindst understøttelse af virtualisering.

ARM forventer at være klar med de første chips, der understøtter den nye arkitektur en gang næste år. Ifølge Ars Technica kan man regne med at se de første prototyper på servere styret af ARM-kræfter i 2014.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S