Electronic Arts ramt af spyware-anklager

Electronic Arts anklages for at installere spyware sammen med sit nye spil Battlefield 3. Nu er licensvilkårene ændret.

Artikel top billede

Sidste fredag rullede kampvogne gennem London. Det var hverken en militærparade eller en fjendtlig invasion, men et marketing-gang i forbindelse med lanceringen af spillet Battlefield 3 fra Electronic Arts. Det er nu ikke kampvognene, der har fået spillerne til at ryste. Men Electronic Arts kræver at man skal installere online-platformen Origin for at spille Battlefield 3.

Det er ikke i sig selv så usædvanligt - mange andre spil kører også over en online-platform. Men en tysk advokat har kigget nærmere på den EULA (End User License Agreement), der følger med - og han sammenligner programmet med spyware.

Helt konkret betyder licensaftalen, at man giver tilladelse til at Electronic Arts og partnerne kan samle, overføre og gemme tekniske oplysninger om computeren, dens hardware, de installerede programmer og operativsystemet.

Desuden kan programmet automatisk kontrollere licensrettighederne for alle EA-produkter på maskinen - altså lede efter piratkopier - uden at fortælle brugeren om det.

Electronic Arts forbeholder sig også retten til at indsamle forskellige, ikke nærmere specificerede oplysninger om den elektroniske kommunikation på computeren og bruge dem til formål, der heller ikke bliver forklaret nærmere.

Det er en stærk kop te i Tyskland, hvor databeskyttelse har meget høj prioritet - det måtte Google sande, der blev tvunget til at indføre en tysk særordning for Street View-tjenesten. Senest har de tyske myndigheder udfordret Facebook.

Men det er ikke kun tyskerne, der har reageret. Der blev hurtigt opfordret til boykot af spillet og kunderne på Amazon har reageret med protest-anmeldelser med blot én stjerne.

Electronic Arts har nu reageret ved at ændre licensvilkårene og understreger samtidig at Origin ikke kan sammenlignes med spyware. Formålet med dataindsamlingen er kun at forbedre spiloplevelsen - ikke at kopiere dokumenter, billeder eller andre data på computeren, lover spilfirmaet.

Origin samler kun informationer i begrænset omgang for at kunne levere softwareopdateringer og rette fejl i systemet, lyder meldingen. De nye licensvilkår skal fjerne forvirringen hos kunderne.

Det er muligvis ikke nok til at stoppe de tyske myndigheder, der allerede har indledt en nærmere undersøgelse af sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension