Electronic Arts ramt af spyware-anklager

Electronic Arts anklages for at installere spyware sammen med sit nye spil Battlefield 3. Nu er licensvilkårene ændret.

Artikel top billede

Sidste fredag rullede kampvogne gennem London. Det var hverken en militærparade eller en fjendtlig invasion, men et marketing-gang i forbindelse med lanceringen af spillet Battlefield 3 fra Electronic Arts. Det er nu ikke kampvognene, der har fået spillerne til at ryste. Men Electronic Arts kræver at man skal installere online-platformen Origin for at spille Battlefield 3.

Det er ikke i sig selv så usædvanligt - mange andre spil kører også over en online-platform. Men en tysk advokat har kigget nærmere på den EULA (End User License Agreement), der følger med - og han sammenligner programmet med spyware.

Helt konkret betyder licensaftalen, at man giver tilladelse til at Electronic Arts og partnerne kan samle, overføre og gemme tekniske oplysninger om computeren, dens hardware, de installerede programmer og operativsystemet.

Desuden kan programmet automatisk kontrollere licensrettighederne for alle EA-produkter på maskinen - altså lede efter piratkopier - uden at fortælle brugeren om det.

Electronic Arts forbeholder sig også retten til at indsamle forskellige, ikke nærmere specificerede oplysninger om den elektroniske kommunikation på computeren og bruge dem til formål, der heller ikke bliver forklaret nærmere.

Det er en stærk kop te i Tyskland, hvor databeskyttelse har meget høj prioritet - det måtte Google sande, der blev tvunget til at indføre en tysk særordning for Street View-tjenesten. Senest har de tyske myndigheder udfordret Facebook.

Men det er ikke kun tyskerne, der har reageret. Der blev hurtigt opfordret til boykot af spillet og kunderne på Amazon har reageret med protest-anmeldelser med blot én stjerne.

Electronic Arts har nu reageret ved at ændre licensvilkårene og understreger samtidig at Origin ikke kan sammenlignes med spyware. Formålet med dataindsamlingen er kun at forbedre spiloplevelsen - ikke at kopiere dokumenter, billeder eller andre data på computeren, lover spilfirmaet.

Origin samler kun informationer i begrænset omgang for at kunne levere softwareopdateringer og rette fejl i systemet, lyder meldingen. De nye licensvilkår skal fjerne forvirringen hos kunderne.

Det er muligvis ikke nok til at stoppe de tyske myndigheder, der allerede har indledt en nærmere undersøgelse af sagen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS