Her er Nvidias nye superchip

Nvidia har nu præsenteret sin længe ventede Tegra 3 processor. Samtidig har Asus afsløret den første tablet med quad-core-chippen.

Artikel top billede

Nu har Nvidia officielt bekræftet at den mobile quad-core-processor, som hidtil har haft kodenavnet Kal-El, kommer på markedet under betegnelsen Tegra 3. Nvidia omtaler den nye processor som en "superchip". Der er tale om den første fire-kerne-model fra Nvidia til smartphones og tavlecomputere; faktisk er der en femte kerne, som gemmer sig for operativsystemet.

De første mobile enheder med Tegra 3 kommer i første kvartal af 2012. Den første tavlecomputer bliver Eee Pad Transformer Prime fra Asus, som også netop er blevet præsenteret. Her er der tale om en meget tynd og let Android-tablet på blot 8,3 mm og 586 gram, som kan sættes sammen med en mobil dock så den kommer til at fungere som en ultratynd notebook.

En af de første smartphones med Tegra 3 bliver HTC Edge, men flere andre modeller kommer sandsynligvis samtidig.

Tegra 3 har fire ARM-kerner med Cortex-A9-arkitektur og en maksimal taktfrekvens på 1,4 Ghz (den er dog lavere, hvis alle fire kerner arbejder samtidig). Den understøtter op til 2 GB hukommelse.

I forhold til Tegra 2 skulle processorydelsen være op til fem gange hurtigere - men producenterne kan også vælge at drosle hastigheden for at skåne batteriet. Grafikkernen skulle være omkring tre gange hurtigere end Tegra 2.

I Nvidias egen benchmark-måling ligger Tegra 3 på niveau med Intel Core 2 Duo T7200, som satte standarden for notebooks for omkring fem år siden.

En af de interessante detaljer er skærmopløsningen. Tegra 3 kan vise en opløsning på op til 2.048 x 1.536 billedpunkter og det er også den opløsning, som ventes i en kommende iPad 3.

Den skjulte femte kerne er en såkaldt "Companion Core" eller "Ninja Core", der arbejder med op til 500 Mhz. Den kan overtage bestemte netværksfunktioner og andre opgaver når enheden er sat på standby. Det kunne altså betyde at man f.eks. kan blive informeret om nye e-mails selvom enheden er slukket.

Nvidia fortæller også at strømforbruget i Tegra 3 faktisk skulle være op til 61 pct. lavere end i forgængeren.

Ifølge chipfirmaets roadmap er der planlagt yderligere tre generationer med kodenavnene Wayne, Logan og Stark i årene 2012-2014.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos