Her er Nvidias nye superchip

Nvidia har nu præsenteret sin længe ventede Tegra 3 processor. Samtidig har Asus afsløret den første tablet med quad-core-chippen.

Artikel top billede

Nu har Nvidia officielt bekræftet at den mobile quad-core-processor, som hidtil har haft kodenavnet Kal-El, kommer på markedet under betegnelsen Tegra 3. Nvidia omtaler den nye processor som en "superchip". Der er tale om den første fire-kerne-model fra Nvidia til smartphones og tavlecomputere; faktisk er der en femte kerne, som gemmer sig for operativsystemet.

De første mobile enheder med Tegra 3 kommer i første kvartal af 2012. Den første tavlecomputer bliver Eee Pad Transformer Prime fra Asus, som også netop er blevet præsenteret. Her er der tale om en meget tynd og let Android-tablet på blot 8,3 mm og 586 gram, som kan sættes sammen med en mobil dock så den kommer til at fungere som en ultratynd notebook.

En af de første smartphones med Tegra 3 bliver HTC Edge, men flere andre modeller kommer sandsynligvis samtidig.

Tegra 3 har fire ARM-kerner med Cortex-A9-arkitektur og en maksimal taktfrekvens på 1,4 Ghz (den er dog lavere, hvis alle fire kerner arbejder samtidig). Den understøtter op til 2 GB hukommelse.

I forhold til Tegra 2 skulle processorydelsen være op til fem gange hurtigere - men producenterne kan også vælge at drosle hastigheden for at skåne batteriet. Grafikkernen skulle være omkring tre gange hurtigere end Tegra 2.

I Nvidias egen benchmark-måling ligger Tegra 3 på niveau med Intel Core 2 Duo T7200, som satte standarden for notebooks for omkring fem år siden.

En af de interessante detaljer er skærmopløsningen. Tegra 3 kan vise en opløsning på op til 2.048 x 1.536 billedpunkter og det er også den opløsning, som ventes i en kommende iPad 3.

Den skjulte femte kerne er en såkaldt "Companion Core" eller "Ninja Core", der arbejder med op til 500 Mhz. Den kan overtage bestemte netværksfunktioner og andre opgaver når enheden er sat på standby. Det kunne altså betyde at man f.eks. kan blive informeret om nye e-mails selvom enheden er slukket.

Nvidia fortæller også at strømforbruget i Tegra 3 faktisk skulle være op til 61 pct. lavere end i forgængeren.

Ifølge chipfirmaets roadmap er der planlagt yderligere tre generationer med kodenavnene Wayne, Logan og Stark i årene 2012-2014.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job