Hackerangreb på spilplatformen Steam

Den store spilportal Steam er ramt af et hackerangreb. Brugerne opfordres til at ændre deres kodeord.

Artikel top billede

I en meddelelse til brugerne fortæller Gabe Newell fra Valve Software at den populære spilplatform Steam har været udsat for et hackerangreb. I første omgang så det ud til, at der kun var tale om et simpelt defacement af tjenestens debatforum. Men nu erkender Valve, at angrebet er langt mere omfattende.

"Vi har opdaget at angriberne udover vores forum også har fået adgang til en Steam-database. Denne database indeholder informationer om brugernavne, kodeord, spilkøb, e-mail adresser, faktura-adresser og krypterede kreditkort-informationer," skriver Gabe Newell.

Han tilføjer at man ikke har beviser for, at hackerne har fået fat i krypterede kreditkort-data eller andre personlige oplysninger, eller at krypteringen er blevet knækket.

"Vi har ikke beviser for misbrug af kreditkort på nuværende tidspunkt. Alligevel bør du holde øje med alle transaktioner," skriver han.

Alle brugere af debatforummet bliver nu tvunget til at ændre deres kodeord. Samtidig anbefaler Valve Software også at ændre kodeordet til sin Steam-konto - især hvis man har brugt det samme kodeord til Steam og tjenestens debatforum.

Efter hackerangrebet har Valve helt lukket for adgang til sit debatforum, men det skulle blive åbnet igen snart.

Der er 35 millioner aktive brugerkonti på Steam og angrebet kan derfor sammenlignes med det meget omtalte angreb mod Sonys PlayStation Network tidligere i år, hvor mere end 100 millioner brugere fik deres data stjålet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S