Hackerangreb på spilplatformen Steam

Den store spilportal Steam er ramt af et hackerangreb. Brugerne opfordres til at ændre deres kodeord.

Artikel top billede

I en meddelelse til brugerne fortæller Gabe Newell fra Valve Software at den populære spilplatform Steam har været udsat for et hackerangreb. I første omgang så det ud til, at der kun var tale om et simpelt defacement af tjenestens debatforum. Men nu erkender Valve, at angrebet er langt mere omfattende.

"Vi har opdaget at angriberne udover vores forum også har fået adgang til en Steam-database. Denne database indeholder informationer om brugernavne, kodeord, spilkøb, e-mail adresser, faktura-adresser og krypterede kreditkort-informationer," skriver Gabe Newell.

Han tilføjer at man ikke har beviser for, at hackerne har fået fat i krypterede kreditkort-data eller andre personlige oplysninger, eller at krypteringen er blevet knækket.

"Vi har ikke beviser for misbrug af kreditkort på nuværende tidspunkt. Alligevel bør du holde øje med alle transaktioner," skriver han.

Alle brugere af debatforummet bliver nu tvunget til at ændre deres kodeord. Samtidig anbefaler Valve Software også at ændre kodeordet til sin Steam-konto - især hvis man har brugt det samme kodeord til Steam og tjenestens debatforum.

Efter hackerangrebet har Valve helt lukket for adgang til sit debatforum, men det skulle blive åbnet igen snart.

Der er 35 millioner aktive brugerkonti på Steam og angrebet kan derfor sammenlignes med det meget omtalte angreb mod Sonys PlayStation Network tidligere i år, hvor mere end 100 millioner brugere fik deres data stjålet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S