Hackerangreb på spilplatformen Steam

Den store spilportal Steam er ramt af et hackerangreb. Brugerne opfordres til at ændre deres kodeord.

Artikel top billede

I en meddelelse til brugerne fortæller Gabe Newell fra Valve Software at den populære spilplatform Steam har været udsat for et hackerangreb. I første omgang så det ud til, at der kun var tale om et simpelt defacement af tjenestens debatforum. Men nu erkender Valve, at angrebet er langt mere omfattende.

"Vi har opdaget at angriberne udover vores forum også har fået adgang til en Steam-database. Denne database indeholder informationer om brugernavne, kodeord, spilkøb, e-mail adresser, faktura-adresser og krypterede kreditkort-informationer," skriver Gabe Newell.

Han tilføjer at man ikke har beviser for, at hackerne har fået fat i krypterede kreditkort-data eller andre personlige oplysninger, eller at krypteringen er blevet knækket.

"Vi har ikke beviser for misbrug af kreditkort på nuværende tidspunkt. Alligevel bør du holde øje med alle transaktioner," skriver han.

Alle brugere af debatforummet bliver nu tvunget til at ændre deres kodeord. Samtidig anbefaler Valve Software også at ændre kodeordet til sin Steam-konto - især hvis man har brugt det samme kodeord til Steam og tjenestens debatforum.

Efter hackerangrebet har Valve helt lukket for adgang til sit debatforum, men det skulle blive åbnet igen snart.

Der er 35 millioner aktive brugerkonti på Steam og angrebet kan derfor sammenlignes med det meget omtalte angreb mod Sonys PlayStation Network tidligere i år, hvor mere end 100 millioner brugere fik deres data stjålet.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job