Logitech dropper Google TV-platformen

Logitech vil ikke udvikle en efterfølger til sin Google TV-boks.

Artikel top billede

Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner. Nu fortæller Logitech at man opgiver sine planer om at udvikle en efterfølger til den Google TV-baserede Revue boks.

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år - men systemet har været ramt af mange problemer.

Trods de store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen med den Android-baserede platform, er det blevet et flop. Revue har fået negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt.

Logitech-chef Guerrino De Luca fortalte i sidste uge, at man ikke vil udvikle en ny Revue-boks. Han ville dog ikke helt udelukke, at Logitech måske vil forsøge igen med en senere generation af Google TV.

Så er det måske ikke helt overraskende, at Logitech placerer ansvaret for fiaskoen hos Google.

De Luca mener at Google har "gennemført en stor lancering med et beta-produkt og det har kostet os dyrt".

Google TV var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden - og Logitech har senere sænket prisen fra 300 til 100 dollar. Men det har heller ikke reddet platformen.

Den er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

I sidste måned kom en opdatering til Google TV, hvor man blandt andet har forbedret integrationen af Android Market.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV.

Den anden store hardware-partner i Google TV-projektet - Sony - holder indtil videre fast i platformen. Men det kan blive svært, for Intel vil ikke længere fremstille Atom-chips til fjernsyn. De første Google TV-bokse bruger netop Intel-processorer.

Det menes at både Sony og Apple udvikler en helt ny tv-platform - en kombination af tv og computer. Markedet bliver spået et enormt potentiale - men Google TV viser altså også, hvor galt det kan gå.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse