Logitech dropper Google TV-platformen

Logitech vil ikke udvikle en efterfølger til sin Google TV-boks.

Artikel top billede

Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner. Nu fortæller Logitech at man opgiver sine planer om at udvikle en efterfølger til den Google TV-baserede Revue boks.

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år - men systemet har været ramt af mange problemer.

Trods de store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen med den Android-baserede platform, er det blevet et flop. Revue har fået negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt.

Logitech-chef Guerrino De Luca fortalte i sidste uge, at man ikke vil udvikle en ny Revue-boks. Han ville dog ikke helt udelukke, at Logitech måske vil forsøge igen med en senere generation af Google TV.

Så er det måske ikke helt overraskende, at Logitech placerer ansvaret for fiaskoen hos Google.

De Luca mener at Google har "gennemført en stor lancering med et beta-produkt og det har kostet os dyrt".

Google TV var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden - og Logitech har senere sænket prisen fra 300 til 100 dollar. Men det har heller ikke reddet platformen.

Den er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

I sidste måned kom en opdatering til Google TV, hvor man blandt andet har forbedret integrationen af Android Market.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV.

Den anden store hardware-partner i Google TV-projektet - Sony - holder indtil videre fast i platformen. Men det kan blive svært, for Intel vil ikke længere fremstille Atom-chips til fjernsyn. De første Google TV-bokse bruger netop Intel-processorer.

Det menes at både Sony og Apple udvikler en helt ny tv-platform - en kombination af tv og computer. Markedet bliver spået et enormt potentiale - men Google TV viser altså også, hvor galt det kan gå.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S