Logitech dropper Google TV-platformen

Logitech vil ikke udvikle en efterfølger til sin Google TV-boks.

Artikel top billede

Det menes at Google TV-eventyret har kostet Logitech mere end en halv milliard kroner. Nu fortæller Logitech at man opgiver sine planer om at udvikle en efterfølger til den Google TV-baserede Revue boks.

Logitech var de første til at lancere en boks med Google TV-platformen sidste år - men systemet har været ramt af mange problemer.

Trods de store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen med den Android-baserede platform, er det blevet et flop. Revue har fået negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt.

Logitech-chef Guerrino De Luca fortalte i sidste uge, at man ikke vil udvikle en ny Revue-boks. Han ville dog ikke helt udelukke, at Logitech måske vil forsøge igen med en senere generation af Google TV.

Så er det måske ikke helt overraskende, at Logitech placerer ansvaret for fiaskoen hos Google.

De Luca mener at Google har "gennemført en stor lancering med et beta-produkt og det har kostet os dyrt".

Google TV var slet ikke klar til lancering på det tidspunkt, hvor de første bokse kom på gaden - og Logitech har senere sænket prisen fra 300 til 100 dollar. Men det har heller ikke reddet platformen.

Den er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Med platformen kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.
 
Men anmeldelserne har klaget over, at det er for svært at betjene systemet og der mangler indhold. Desuden er for mange fejl, som Google dog har lovet at rette med opdateringer.

I sidste måned kom en opdatering til Google TV, hvor man blandt andet har forbedret integrationen af Android Market.

De store amerikanske tv-stationer som ABC, NBC, CBS og Fox har afvist at understøtte Google TV.

Den anden store hardware-partner i Google TV-projektet - Sony - holder indtil videre fast i platformen. Men det kan blive svært, for Intel vil ikke længere fremstille Atom-chips til fjernsyn. De første Google TV-bokse bruger netop Intel-processorer.

Det menes at både Sony og Apple udvikler en helt ny tv-platform - en kombination af tv og computer. Markedet bliver spået et enormt potentiale - men Google TV viser altså også, hvor galt det kan gå.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S