Japansk supercomputer sætter ny rekord

Den japanske K Computer er fortsat verdens hurtigste talknuser. Faktisk er den blevet lidt hurtigere.

Artikel top billede

På den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere ligger den japanske K Computer fortsat i spidsen. Listen udkommer hvert halve år og de øverste ti placeringer har denne gang ikke ændret sig i forhold til den sidste liste, der kom i juni.

På andenpladsen ligger den kinesiske Tianhe-1A, og Kina holder også fjerdepladsen med en anden supercomputer. Den amerikanske Jaguar, som engang var verdens hurtigste, er henvist til en tredjeplads. En japansk maskine ligger på femtepladsen.

Den bedste europæiske supercomputer, Bull, står i Frankrig og lander på en niendeplads.

Den største nyhed på listen er nok, at K Computer er blevet lidt hurtigere siden sidst og nu har krydset den magiske 10 petaflops-grænse som den første computer nogensinde.

Men endnu hurtigere maskiner er på vej. Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory bygger en ny supercomputer med navnet Titan, som skal levere hele 20 petaflops. Den skal bruge 18.000 CPU'er og det samme antal GPU'er. Titan skulle være færdig til næste år.

Samtidig har Kina bygget en supercomputer som bruger en kinesisk-udviklet processor - den er ikke hurtig nok til at komme i top ti, men det er alligevel genstand for stor national stolthed, at man har skabt sin egen cpu.

Fujitsu har bygget K-Computer og den samme teknologi skal nu bruges til et standard-produkt, PRIMEHPC FX10, som skal sælges til virksomheder fra næste år. Systemet kan leveres i en konfiguration med op til 1.024 racks og en maksimal ydelse på 23,2 petaflops. Men så bliver prisen nok også derefter.

Japanerne forventer at sælge mindst 50 af disse systemer i de kommende tre år.

Hele 119 af de 500 computere på listen står i Asien, mens 103 af maskinerne er placeret i Europa. USA ligger dog i spidsen med 262 systemer. Den samlede ydelse for de 500 computere er steget med 26 procent i løbet af et halvt år.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 70 på listen.

Annonce

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub