Japansk supercomputer sætter ny rekord

Den japanske K Computer er fortsat verdens hurtigste talknuser. Faktisk er den blevet lidt hurtigere.

Artikel top billede

På den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere ligger den japanske K Computer fortsat i spidsen. Listen udkommer hvert halve år og de øverste ti placeringer har denne gang ikke ændret sig i forhold til den sidste liste, der kom i juni.

På andenpladsen ligger den kinesiske Tianhe-1A, og Kina holder også fjerdepladsen med en anden supercomputer. Den amerikanske Jaguar, som engang var verdens hurtigste, er henvist til en tredjeplads. En japansk maskine ligger på femtepladsen.

Den bedste europæiske supercomputer, Bull, står i Frankrig og lander på en niendeplads.

Den største nyhed på listen er nok, at K Computer er blevet lidt hurtigere siden sidst og nu har krydset den magiske 10 petaflops-grænse som den første computer nogensinde.

Men endnu hurtigere maskiner er på vej. Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory bygger en ny supercomputer med navnet Titan, som skal levere hele 20 petaflops. Den skal bruge 18.000 CPU'er og det samme antal GPU'er. Titan skulle være færdig til næste år.

Samtidig har Kina bygget en supercomputer som bruger en kinesisk-udviklet processor - den er ikke hurtig nok til at komme i top ti, men det er alligevel genstand for stor national stolthed, at man har skabt sin egen cpu.

Fujitsu har bygget K-Computer og den samme teknologi skal nu bruges til et standard-produkt, PRIMEHPC FX10, som skal sælges til virksomheder fra næste år. Systemet kan leveres i en konfiguration med op til 1.024 racks og en maksimal ydelse på 23,2 petaflops. Men så bliver prisen nok også derefter.

Japanerne forventer at sælge mindst 50 af disse systemer i de kommende tre år.

Hele 119 af de 500 computere på listen står i Asien, mens 103 af maskinerne er placeret i Europa. USA ligger dog i spidsen med 262 systemer. Den samlede ydelse for de 500 computere er steget med 26 procent i løbet af et halvt år.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 70 på listen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos