Japansk supercomputer sætter ny rekord

Den japanske K Computer er fortsat verdens hurtigste talknuser. Faktisk er den blevet lidt hurtigere.

Artikel top billede

På den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere ligger den japanske K Computer fortsat i spidsen. Listen udkommer hvert halve år og de øverste ti placeringer har denne gang ikke ændret sig i forhold til den sidste liste, der kom i juni.

På andenpladsen ligger den kinesiske Tianhe-1A, og Kina holder også fjerdepladsen med en anden supercomputer. Den amerikanske Jaguar, som engang var verdens hurtigste, er henvist til en tredjeplads. En japansk maskine ligger på femtepladsen.

Den bedste europæiske supercomputer, Bull, står i Frankrig og lander på en niendeplads.

Den største nyhed på listen er nok, at K Computer er blevet lidt hurtigere siden sidst og nu har krydset den magiske 10 petaflops-grænse som den første computer nogensinde.

Men endnu hurtigere maskiner er på vej. Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory bygger en ny supercomputer med navnet Titan, som skal levere hele 20 petaflops. Den skal bruge 18.000 CPU'er og det samme antal GPU'er. Titan skulle være færdig til næste år.

Samtidig har Kina bygget en supercomputer som bruger en kinesisk-udviklet processor - den er ikke hurtig nok til at komme i top ti, men det er alligevel genstand for stor national stolthed, at man har skabt sin egen cpu.

Fujitsu har bygget K-Computer og den samme teknologi skal nu bruges til et standard-produkt, PRIMEHPC FX10, som skal sælges til virksomheder fra næste år. Systemet kan leveres i en konfiguration med op til 1.024 racks og en maksimal ydelse på 23,2 petaflops. Men så bliver prisen nok også derefter.

Japanerne forventer at sælge mindst 50 af disse systemer i de kommende tre år.

Hele 119 af de 500 computere på listen står i Asien, mens 103 af maskinerne er placeret i Europa. USA ligger dog i spidsen med 262 systemer. Den samlede ydelse for de 500 computere er steget med 26 procent i løbet af et halvt år.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 70 på listen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S