Japansk supercomputer sætter ny rekord

Den japanske K Computer er fortsat verdens hurtigste talknuser. Faktisk er den blevet lidt hurtigere.

Artikel top billede

På den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere ligger den japanske K Computer fortsat i spidsen. Listen udkommer hvert halve år og de øverste ti placeringer har denne gang ikke ændret sig i forhold til den sidste liste, der kom i juni.

På andenpladsen ligger den kinesiske Tianhe-1A, og Kina holder også fjerdepladsen med en anden supercomputer. Den amerikanske Jaguar, som engang var verdens hurtigste, er henvist til en tredjeplads. En japansk maskine ligger på femtepladsen.

Den bedste europæiske supercomputer, Bull, står i Frankrig og lander på en niendeplads.

Den største nyhed på listen er nok, at K Computer er blevet lidt hurtigere siden sidst og nu har krydset den magiske 10 petaflops-grænse som den første computer nogensinde.

Men endnu hurtigere maskiner er på vej. Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory bygger en ny supercomputer med navnet Titan, som skal levere hele 20 petaflops. Den skal bruge 18.000 CPU'er og det samme antal GPU'er. Titan skulle være færdig til næste år.

Samtidig har Kina bygget en supercomputer som bruger en kinesisk-udviklet processor - den er ikke hurtig nok til at komme i top ti, men det er alligevel genstand for stor national stolthed, at man har skabt sin egen cpu.

Fujitsu har bygget K-Computer og den samme teknologi skal nu bruges til et standard-produkt, PRIMEHPC FX10, som skal sælges til virksomheder fra næste år. Systemet kan leveres i en konfiguration med op til 1.024 racks og en maksimal ydelse på 23,2 petaflops. Men så bliver prisen nok også derefter.

Japanerne forventer at sælge mindst 50 af disse systemer i de kommende tre år.

Hele 119 af de 500 computere på listen står i Asien, mens 103 af maskinerne er placeret i Europa. USA ligger dog i spidsen med 262 systemer. Den samlede ydelse for de 500 computere er steget med 26 procent i løbet af et halvt år.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 70 på listen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S