Atea er årets Microsoft-partner

Microsoft har sat navn på sine bedste partnere i 2011. Forhandlergiganten Atea løb sammen med konsulenthuset Proactive med to mest prestigefyldte priser ud af de i alt 20 priser.

Artikel top billede

Saxo Banks hovedsæde i Tuborg Havn i Hellerup var torsdag aften rammen om uddelingen af Microsofts årlige Partner Awards for 2011, hvor software producenten hyldede de partnere, der i det forgangne år har gjort en stor indsats for at fremme ekstraordinære og innovative it-løsninger.

Mere end 100 Microsoft-forhandlere deltog i prisuddelingen, hvor den mest prestigefyldte pris som »Årets Partner« gik til Atea, som også er den suverænt største Microsoft-forhandler herhjemme. Atea satte sig desuden på prisen i underkategorien »Management & Virtualization«, mens aftenens anden hovedpris for bedste kundetilfredshed gik til konsulenthuset Proactive,

Ateas administrerende direktør Peter Trans siger i en kommentar, at han er stolt af udnævnelsen.

»Microsoft er uden sammenligning Ateas vigtigste samarbejdspartner. Mere end 75 procent af vores løsninger er fokuseret på Microsoft. Microsofts partnerstrategi understøtter også Ateas - således at vi sammen sikrer optimale kundeløsninger. Vi er derfor beærede over at modtage prisen som årets partner,« siger Peter Trans.

Microsofts danske direktør Jørgen Bardenfleth var imponeret over feltet af nominerede og partnernes generelle indsats i 2011. Bardenfleth opfordrede desuden i sin tale de forsamlede forhandlere til at fokusere på de produktivitetsforbedringer og investeringer, som kan styrke kundernes forretning under den økonomiske krise.

I alt var 60 Microsoft-forhandlere nomineret i de 20 kategorier

På næste side kan du se listen over de bedste Microsoftpartnere i 2011.

Vindere af de 20 kategorier i Microsoft Partner Awards 2011:

Årets Partner:
Atea A/S

Kundetilfredshed:
ProActive A/S 

Volume Licensing:
A Gain A/S

Business Intelligence:
Platon A/S

Deployment:
Venzo A/S

ERP enterprise:
thy:data A/S

Cloud Services:
ServiceGruppen A/S

Cloud Platform:
Netcompany

ISV:
Software Innovation A/S

ERP Small/medium:
Inventio.IT A/S

Distributør:
Also Actebis A/S

Hosting:
Hostnordic A/S

Identity & Security:
2ndC A/S 

Learning Partner:
Firebrand Training

Dynamics CRM:
Micropartner A/S 

Unified Communications:
NetDesign A/S

Project & Portfolio:
Projectum

Management & virtualization:
Atea A/S

Portals & Collaboration:
Netcompany

Value Added Reseller:
Msec A/S

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S