Kom i totalt god arbejdsform med de her gadgets

Her er et par gadgets, der hjælper dig i form og advarer dig, hvis du sidder og feder den for længe på kontorstolen.

Artikel top billede

Din personlig form og velvære kan være afgørende for, hvor godt du udfører dit arbejde.

Eksempelvis hævder en amerikansk forfatter, at du vil være mere tilbøjelig til at komme for sent til dine møder, hvis du ikke får en god nattesøvn.

Her i spalterne har vi tidligere omtalt en række gadgets, der kan hjælpe dig til at få en bedre søvn og blidere opvågning.

Men nu er der kommet en ny gadget fra amerikanske Jawbone, der ikke blot giver dig en bedre søvn. Producenten hævder, at det det også kan forbedre dit generelle velbefindende, mens du er på arbejde.

Jawbone har døbt produkt Up, og det består af en iPhone-app og et smart armbånd, der måler dine bevægelser. Armbåndet er vandtæt og har indbygget en bevægelsessensor, en vibrator og et batteri, der kan klare 10 dage på en opladning.

Tjekker din søvn

Når du sover, registrerer den medfølgende iPhone-app, hvor godt du har sovet. Du kan eksempelvis se dine søvnmønstre, hvor meget du har været vågen, hvor uroligt du har sovet og hvor meget dyb søvn, som du har opnået. Og i løbet af dagen registrerer app'en, hvor meget du har bevæger dig, og hvor mange kalorier du forbrænder.

Jawbone er dog ikke de eneste, der tilbyder en gadget med denne type funktioner. 

Den amerikanske hjemmeside Fitbit har i flere år tilbudt, at brugerne kan holde styr på deres kaloriteindtag og motionsvaner ved manuelt at indtaste oplysningerne på Fitbits-hjemmeside.

Men nu har Fitbit også lanceret en tracker og en app, der ligesom Jawbone Up automatisk kan måle dit aktivitetsniveau og kvaliteten af din søvn.

Derfor er det ikke bare helse-fis

I stedet for et armbånd i stil med Jawbones minder Fitbits tracker mest om en digital cykelklemme, som du enten kan have liggende i lommen eller sætte fast på dit tøj. Vil du sove med den, kan du købe et særligt armbånd, som du kan sætte den fast i. 

Fitbits tracker er mere disket, men har ikke det samme flashy design som Jawbones Up-armbånd.

Jawbone har indbygget alarm

En særlig smart funktion ved Up-armbåndet er desuden, at hvis du eksempelvis sidder foran computeren i for lang tid, så vibrerer armbåndet og gør opmærksom på, at det er på tide, at du rejser dig op og får bevæget dig en smule. 

Og det er ikke bare helse-fis, når det anbefales, at du husker at bevæge dig for meget. 

Ifølge den rådgivende fysioterapeut Thomas Höfelsauer kan et stillesiddende arbejde have ganske alvorlige konsekvenser for helbredet. 

"Vi ved, at der hos folk med stillesiddende arbejde er en overdødelighed, som især skyldes hjertekarsygdomme," fortalte Thomas Höfelsauer til PC World Business Center tidligere på året. 

Du kan få Jawbone Up-armbåndet i syv forskellige farver, og det er designet af Jawbones foretrukne designer Yves Behar, der ud over ulandscomputeren OLPC også har designet den absurd dyre danske blærerøvsmobil Æsir Æ+Y. 

Prisen for Jawbone Up er dog mere rimelig. I USA har Jawbone UP siden lanceringen den 6. november kunnet købes for 99 dollar (cirka 550 kroner med den aktuelle kurs), mens der endnu ikke kendes en dansk pris eller lanceringstidspunkt.

Læs også:
Gooood morning - kom ud af sengen med disse gadgets
Sådan bliver din bærbare sund at arbejde med
Sådan undgår du at komme for sent til dine møder

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,