Køb cola og Matador Mix med mobilen

Billetkøb med sms er en succes. Nu skal mobilen bruges til mere i togene.

Det bliver nu endnu mindre vigtigt at have tegnedrengen med, når man kører med det offentlige i København.

DSB S-tog har sammen med partnere udvidet passagerernes muligheder for at betale med mobiltelefonen, så man kan købe andet end togbilletter.

Det er automater på stationer, der nu kan modtage mobilbetaling, så man kan købe slik, sodavand og andre ting til togturen med en sms.

"Det er lige så simpelt, som at købe en togbillet med en sms. Hver automat har et ID-navn, som du sender i en sms til 1404 sammen med information om, hvilket beløb du vil købe for. Og få sekunder efter har du en kredit på det ønskede beløb lige til at købe cola eller Matador Mix for," forklarer Allan Christiansen, der er salgsdirektør i TDC Wholesale.

Det er et pilotprojekt på Vesterport, Østerport, Dybbølsbro og Hellerup i samarbejde mellem DSB S-tog, TDC, automatfirmaerne Selecta og Mobivending og Ericsson.

Mere mobilbetaling på vej

Der er flere eksempler på mobilbetalinger i Danmark. For eksempel køb af fadøl på årets Roskilde Festival.
Sms-betalingerne er et forstadie til næste udvikling, hvor telefonerne får NFC-teknologi indbygget og køb på den måde bliver meget hurtigere. Noget firmaet NFC Danmark vil bruge til at starte landets første NFC-supermarked næste år.

Hos DSB S-tog sker betalingen over kundens telefonregning.

De fire stationer betjener dagligt 70.000 personer, og erfaringer derfra vil afgøre, om forsøget skal udvides.

DSB S-tog har en tydelig interesse i at nedbringe antallet af betalinger med kontanter, da det historisk har medført meget hærværk og tyveri på stationerne.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job