Køb cola og Matador Mix med mobilen

Billetkøb med sms er en succes. Nu skal mobilen bruges til mere i togene.

Det bliver nu endnu mindre vigtigt at have tegnedrengen med, når man kører med det offentlige i København.

DSB S-tog har sammen med partnere udvidet passagerernes muligheder for at betale med mobiltelefonen, så man kan købe andet end togbilletter.

Det er automater på stationer, der nu kan modtage mobilbetaling, så man kan købe slik, sodavand og andre ting til togturen med en sms.

"Det er lige så simpelt, som at købe en togbillet med en sms. Hver automat har et ID-navn, som du sender i en sms til 1404 sammen med information om, hvilket beløb du vil købe for. Og få sekunder efter har du en kredit på det ønskede beløb lige til at købe cola eller Matador Mix for," forklarer Allan Christiansen, der er salgsdirektør i TDC Wholesale.

Det er et pilotprojekt på Vesterport, Østerport, Dybbølsbro og Hellerup i samarbejde mellem DSB S-tog, TDC, automatfirmaerne Selecta og Mobivending og Ericsson.

Mere mobilbetaling på vej

Der er flere eksempler på mobilbetalinger i Danmark. For eksempel køb af fadøl på årets Roskilde Festival.
Sms-betalingerne er et forstadie til næste udvikling, hvor telefonerne får NFC-teknologi indbygget og køb på den måde bliver meget hurtigere. Noget firmaet NFC Danmark vil bruge til at starte landets første NFC-supermarked næste år.

Hos DSB S-tog sker betalingen over kundens telefonregning.

De fire stationer betjener dagligt 70.000 personer, og erfaringer derfra vil afgøre, om forsøget skal udvides.

DSB S-tog har en tydelig interesse i at nedbringe antallet af betalinger med kontanter, da det historisk har medført meget hærværk og tyveri på stationerne.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job