Køb cola og Matador Mix med mobilen

Billetkøb med sms er en succes. Nu skal mobilen bruges til mere i togene.

Det bliver nu endnu mindre vigtigt at have tegnedrengen med, når man kører med det offentlige i København.

DSB S-tog har sammen med partnere udvidet passagerernes muligheder for at betale med mobiltelefonen, så man kan købe andet end togbilletter.

Det er automater på stationer, der nu kan modtage mobilbetaling, så man kan købe slik, sodavand og andre ting til togturen med en sms.

"Det er lige så simpelt, som at købe en togbillet med en sms. Hver automat har et ID-navn, som du sender i en sms til 1404 sammen med information om, hvilket beløb du vil købe for. Og få sekunder efter har du en kredit på det ønskede beløb lige til at købe cola eller Matador Mix for," forklarer Allan Christiansen, der er salgsdirektør i TDC Wholesale.

Det er et pilotprojekt på Vesterport, Østerport, Dybbølsbro og Hellerup i samarbejde mellem DSB S-tog, TDC, automatfirmaerne Selecta og Mobivending og Ericsson.

Mere mobilbetaling på vej

Der er flere eksempler på mobilbetalinger i Danmark. For eksempel køb af fadøl på årets Roskilde Festival.
Sms-betalingerne er et forstadie til næste udvikling, hvor telefonerne får NFC-teknologi indbygget og køb på den måde bliver meget hurtigere. Noget firmaet NFC Danmark vil bruge til at starte landets første NFC-supermarked næste år.

Hos DSB S-tog sker betalingen over kundens telefonregning.

De fire stationer betjener dagligt 70.000 personer, og erfaringer derfra vil afgøre, om forsøget skal udvides.

DSB S-tog har en tydelig interesse i at nedbringe antallet af betalinger med kontanter, da det historisk har medført meget hærværk og tyveri på stationerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S