Køb cola og Matador Mix med mobilen

Billetkøb med sms er en succes. Nu skal mobilen bruges til mere i togene.

Det bliver nu endnu mindre vigtigt at have tegnedrengen med, når man kører med det offentlige i København.

DSB S-tog har sammen med partnere udvidet passagerernes muligheder for at betale med mobiltelefonen, så man kan købe andet end togbilletter.

Det er automater på stationer, der nu kan modtage mobilbetaling, så man kan købe slik, sodavand og andre ting til togturen med en sms.

"Det er lige så simpelt, som at købe en togbillet med en sms. Hver automat har et ID-navn, som du sender i en sms til 1404 sammen med information om, hvilket beløb du vil købe for. Og få sekunder efter har du en kredit på det ønskede beløb lige til at købe cola eller Matador Mix for," forklarer Allan Christiansen, der er salgsdirektør i TDC Wholesale.

Det er et pilotprojekt på Vesterport, Østerport, Dybbølsbro og Hellerup i samarbejde mellem DSB S-tog, TDC, automatfirmaerne Selecta og Mobivending og Ericsson.

Mere mobilbetaling på vej

Der er flere eksempler på mobilbetalinger i Danmark. For eksempel køb af fadøl på årets Roskilde Festival.
Sms-betalingerne er et forstadie til næste udvikling, hvor telefonerne får NFC-teknologi indbygget og køb på den måde bliver meget hurtigere. Noget firmaet NFC Danmark vil bruge til at starte landets første NFC-supermarked næste år.

Hos DSB S-tog sker betalingen over kundens telefonregning.

De fire stationer betjener dagligt 70.000 personer, og erfaringer derfra vil afgøre, om forsøget skal udvides.

DSB S-tog har en tydelig interesse i at nedbringe antallet af betalinger med kontanter, da det historisk har medført meget hærværk og tyveri på stationerne.

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S