Dødsstød til Grooveshark? Sagsøgt for 100 milliarder kroner

Pladeselskab er for alvor ved at tage livet af den kontroversielle musiktjeneste Grooveshark.

Artikel top billede

Herhjemme er en DNS-spærring af musiktjenesten Grooveshark måske på vej. Men den kontroversielle tjeneste har andre mere alvorlige trusler at tage sig af.

Pladeselskabet Universal har bedt en domstol i New York om at lukke Grooveshark - og i samme ombæring er Grooveshark blevet sagsøgt for cirka 17 milliarder dollar (ca. 100 milliarder kroner). 

Det enorme beløb skyldes, at Universal mener at kunne bevise, at Grooveshark lyver om sine forretningmetoder, skriver CNET.

Grooveshark har hidtil hævdet, at musikken på Grooveshark uploades af brugerne. På den måde kan tjenesten holde sig på den rigtige side af loven og dække sig ind under Digital Millennium Copyright Act - DMCA.

DMCA betyder blandt andet, at nettjenester ikke er ansvarlige for deres brugeres uploads - så længe de fjerner ophavskrænkende indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ifølge opsnappede emails er Groovesharks egne medarbejdere blandt de mest ivrige uploadere af musik til tjenesten. Det kan betyde, at Grooveshark kan blive gjort ansvarlig for systematisk brud på ophavsretten.

Universal mener, at Grooveshark - inklusiv firmaets direktører - selv har uploadet mindst 100.000 numre. 

Grooveshark ønsker ikke endnu at kommentere på sagen, der kan være et søm i tjenestens kiste.

Ifølge danske pladeselskaber er Grooveshark meget langsom og modvillig til at fjerne ophavskrænkende indhold, selv om de på hjemmesiden skriver, at de altid reagerer på henvendelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job