Dødsstød til Grooveshark? Sagsøgt for 100 milliarder kroner

Pladeselskab er for alvor ved at tage livet af den kontroversielle musiktjeneste Grooveshark.

Artikel top billede

Herhjemme er en DNS-spærring af musiktjenesten Grooveshark måske på vej. Men den kontroversielle tjeneste har andre mere alvorlige trusler at tage sig af.

Pladeselskabet Universal har bedt en domstol i New York om at lukke Grooveshark - og i samme ombæring er Grooveshark blevet sagsøgt for cirka 17 milliarder dollar (ca. 100 milliarder kroner). 

Det enorme beløb skyldes, at Universal mener at kunne bevise, at Grooveshark lyver om sine forretningmetoder, skriver CNET.

Grooveshark har hidtil hævdet, at musikken på Grooveshark uploades af brugerne. På den måde kan tjenesten holde sig på den rigtige side af loven og dække sig ind under Digital Millennium Copyright Act - DMCA.

DMCA betyder blandt andet, at nettjenester ikke er ansvarlige for deres brugeres uploads - så længe de fjerner ophavskrænkende indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ifølge opsnappede emails er Groovesharks egne medarbejdere blandt de mest ivrige uploadere af musik til tjenesten. Det kan betyde, at Grooveshark kan blive gjort ansvarlig for systematisk brud på ophavsretten.

Universal mener, at Grooveshark - inklusiv firmaets direktører - selv har uploadet mindst 100.000 numre. 

Grooveshark ønsker ikke endnu at kommentere på sagen, der kan være et søm i tjenestens kiste.

Ifølge danske pladeselskaber er Grooveshark meget langsom og modvillig til at fjerne ophavskrænkende indhold, selv om de på hjemmesiden skriver, at de altid reagerer på henvendelser.

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job