Dødsstød til Grooveshark? Sagsøgt for 100 milliarder kroner

Pladeselskab er for alvor ved at tage livet af den kontroversielle musiktjeneste Grooveshark.

Artikel top billede

Herhjemme er en DNS-spærring af musiktjenesten Grooveshark måske på vej. Men den kontroversielle tjeneste har andre mere alvorlige trusler at tage sig af.

Pladeselskabet Universal har bedt en domstol i New York om at lukke Grooveshark - og i samme ombæring er Grooveshark blevet sagsøgt for cirka 17 milliarder dollar (ca. 100 milliarder kroner). 

Det enorme beløb skyldes, at Universal mener at kunne bevise, at Grooveshark lyver om sine forretningmetoder, skriver CNET.

Grooveshark har hidtil hævdet, at musikken på Grooveshark uploades af brugerne. På den måde kan tjenesten holde sig på den rigtige side af loven og dække sig ind under Digital Millennium Copyright Act - DMCA.

DMCA betyder blandt andet, at nettjenester ikke er ansvarlige for deres brugeres uploads - så længe de fjerner ophavskrænkende indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ifølge opsnappede emails er Groovesharks egne medarbejdere blandt de mest ivrige uploadere af musik til tjenesten. Det kan betyde, at Grooveshark kan blive gjort ansvarlig for systematisk brud på ophavsretten.

Universal mener, at Grooveshark - inklusiv firmaets direktører - selv har uploadet mindst 100.000 numre. 

Grooveshark ønsker ikke endnu at kommentere på sagen, der kan være et søm i tjenestens kiste.

Ifølge danske pladeselskaber er Grooveshark meget langsom og modvillig til at fjerne ophavskrænkende indhold, selv om de på hjemmesiden skriver, at de altid reagerer på henvendelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)