Dansk streaming-krig: Spotify-konkurrent slår 50 procent af prisen

WiMP tilføjer nyt produkt. Nu i direkte konkurrence med Spotify.

Artikel top billede

Konkurrencen på det forholdsvise unge marked for musikstreaming i Danmark får nu prisen til at falde.

WiMP, der har været tilgængelig i Danmark i halvandet år, har besluttet at tilbyde en discountversion, der koster 50 kroner om måneden.

Dermed nærmer WiMP sig den nye konkurrent Spotify, der ligeledes har et premiumprodukt til 99 kroner og en udgave med begrænsninger til 49 kroner om måneden.

"Danmark er foreløbig et underudviklet marked med stort potentiale. Vi tror, det er en fordel at tilbyde to prispunkter, og giver derfor vores kunder mulighed for at prøve vores computerversion til en lavere pris, før de bestemmer sig for om de også vil koble på mobile enheder og tage musikken med sig over alt," skriver Thor Martin Jensen, talsperson for WiMP Danmark, i en pressemeddelelse.

Forskellen på det dyre og det billige Basic-produkt er muligheden for at tage musikken med på farten. Altså at bruge en af firmaets applikationer til Nokia, Android, iOS eller Windows Phone.

Det norsk-ejede WiMP følger dog endnu ikke helt i fodsporene på Spotify, der er mest kendt for sin gratis, reklamefinansierede udgave.

I en tidligere artikel på ComON udtalte WiMP, at man ikke vil efterligne Spotify på det punkt:

"Det er vigtigt for os at bidrage til en bæredygtig musikbranche. Ellers vil WiMP ikke kunne overleve på længere sigt. Hos WiMP er vi derfor optagede af at have en forretningsmodel, der spiller på hold med alle led. WiMP har derfor ingen reklamefinansieret model," siger Thor Martin Jensen.

WiMPs moderfirma Aspiro har i alt over 350.000 betalende kunder i Sverige, Norge, Danmark og Portugal.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S