Dansk streaming-krig: Spotify-konkurrent slår 50 procent af prisen

WiMP tilføjer nyt produkt. Nu i direkte konkurrence med Spotify.

Artikel top billede

Konkurrencen på det forholdsvise unge marked for musikstreaming i Danmark får nu prisen til at falde.

WiMP, der har været tilgængelig i Danmark i halvandet år, har besluttet at tilbyde en discountversion, der koster 50 kroner om måneden.

Dermed nærmer WiMP sig den nye konkurrent Spotify, der ligeledes har et premiumprodukt til 99 kroner og en udgave med begrænsninger til 49 kroner om måneden.

"Danmark er foreløbig et underudviklet marked med stort potentiale. Vi tror, det er en fordel at tilbyde to prispunkter, og giver derfor vores kunder mulighed for at prøve vores computerversion til en lavere pris, før de bestemmer sig for om de også vil koble på mobile enheder og tage musikken med sig over alt," skriver Thor Martin Jensen, talsperson for WiMP Danmark, i en pressemeddelelse.

Forskellen på det dyre og det billige Basic-produkt er muligheden for at tage musikken med på farten. Altså at bruge en af firmaets applikationer til Nokia, Android, iOS eller Windows Phone.

Det norsk-ejede WiMP følger dog endnu ikke helt i fodsporene på Spotify, der er mest kendt for sin gratis, reklamefinansierede udgave.

I en tidligere artikel på ComON udtalte WiMP, at man ikke vil efterligne Spotify på det punkt:

"Det er vigtigt for os at bidrage til en bæredygtig musikbranche. Ellers vil WiMP ikke kunne overleve på længere sigt. Hos WiMP er vi derfor optagede af at have en forretningsmodel, der spiller på hold med alle led. WiMP har derfor ingen reklamefinansieret model," siger Thor Martin Jensen.

WiMPs moderfirma Aspiro har i alt over 350.000 betalende kunder i Sverige, Norge, Danmark og Portugal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen