Danske iværksættere inviteres til Silicon Valley

It-iværksættere skal rejse til Silicon Valley for at lære om, hvordan de kan slå igennem på det globale marked.

Artikel top billede

I dag åbnes der for tilmeldinger til nyt iværksætter-initiativ, der skal give unge lovende it-virksomheder en chance for global vækst. Initiativet, Scaleit, sender i marts 2012 op til 10 udvalgte danske virksomheder på et 12-ugers program i det amerikanske vækst-og teknologiområde Silicon Valley. Her vil danske og amerikanske rådgivere stå klar til at arbejde intensivt med deltagerne med henblik på at udvikle dem til globale vækstvirksomheder.

"Vi har utroligt meget potentiale i Danmark. Næste skridt er at få flere danske vækstvirksomheder, der kan slå igennem på de globale markeder. Med Scaleit søger vi netop at stille alle de ressourcer, mentorer, feedback, investorer og netværk til rådighed, der kan gøre virksomheder skalerbare og løfte dem op i en global liga, " siger Lene Sjørslev Schulze, rådgiver hos Innovation Center Denmark og medstifter af Scaleit.

Programmet skal hjælpe de deltagende virksomheder gennem vejledning, workshops, feedback, events og individuelle mentortimer og give dem en strategi for det amerikanske marked, gøre dem investeringsattraktive og skaffe de første møder med potentielle investorer, partnere og kunder.

Kamp om pladserne

Virksomheder kan tilmelde sig via SCALEit's website scaleit.us frem til 9. januar 2012. SCALEit programmet er på udkig efter yngre virksomheder med et færdigudviklet produkt, erfaring fra det danske eller regionale markeder samt et team, der er klar til at indtage Silicon Valley i 12 uger.  Alle ansøgninger skal bedømmes af et panel bestående af erfarne danske og amerikanske iværksættere og erhvervsfolk.

Foruden at være hjemsted for nogle af verdens største it-virksomheder som Apple, Google, Twitter og Facebook har Silicon Valley også den største koncentration af venturekapital i verden. En tredjedel af verdens venturekapital bliver hvert år givet fra investeringsfonde i Silicon Valley-området.

"Scaleit er et spændende og vigtigt initiativ. Som it-virksomhed, uanset nationalitet, skal du have relationer til Silicon Valley, hvis du vil være en international spiller. Her er en overflod af vigtige aftagere og potentielle partnere inden for it samt en 1/3 del af verdens venture kapital. Initiativer som Scaleit kan forhåbentlig give Danmark flere store virksomheder på den globale scene," siger iværksætter Juha Christensen, der også er partner i venturefonden Sunstone Capital.

På onlineportalen www.scaleit.us finder danske nystartede virksomheder også en række værkstøjer som skal hjælpe med succesfuld international udvikling.

Allerede i juni var 20 danske it-iværksættere afsted til Silicon Valley i en uge for at lede efter investorer og potentielle partnere.

Denne tur var ligesom det nye Scaleit-program arrangeret af Innovation Center Denmark, der blev oprettet i 2006 som udenrigs- og videnskabsministeriets fælles repræsentation i Silicon Valley.

Centeret arbejder med at introducere danske virksomheder til Silicon Valley, etablere forskningssamarbejder mellem danske og californiske universteter og tiltrække amerikanske investeringer til Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job