Ny musiktjeneste vil skære musikstreaming ud i pap for hr. og fru. Danmark

Spotify og andre musiktjenester er for besværlige for nybegyndere, siger Rara.com, der begynder at streame musik til danskerne i dag.

Artikel top billede

Så er der kommet endnu en streamingtjeneste til Danmark.

Britiske Rara.com åbner globalt i dag. En streamingtjeneste der koster et månedligt beløb på mellem 50 og 100 kroner.

Med WiMP, TDC Play og Spotify lanceret på det danske marked kunne man med rette spørge, hvordan Rara vil konkurrere.

Men tjenesten forestiller sig slet ikke, at den skal ud og kæmpe med WiMP og Spotify om kunderne. For firmaet vil ikke kæmpe om de web-vante og unge brugere. Rara er målrettet den ikke-tekniske bruger, der ikke er vant til at anvende online-musiktjenester. Det betyder dog ikke, at man kun kan finde Shu-bi-dua og Kandis i spillelisterne.

Men det kan blandt andet ses i tjenestens tydelige prioritering af såkaldte "stemninger". Det er muligt at vælge sange fra et stort bibliotek af 10 millioner numre, men hvis man bare vil have noget lyd i højttaleren kan man vælge en "stemning", der er en prædefineret radiokanal efter genre eller stemning.

Partnerskab med HP

Firmaet har lavet partnerskab med HP, så der som standard er links til tjenesten i de millioner af computere og laptops, som HP sælger.

Tjenesten er browserbaseret og bygger i Flash. Det vil sige, at tjenesten som udgangspunkt skærer de mange brugere væk, der bruger iPhones eller andre telefoner uden Flash-understøttelse, så den fungerer bedst på computere.
Men der er planlagt mobile udgaver, så man også ville kunne bruge den på for eksempel iPad.

Der er introduktionstilbud i øjeblikket, men ellers er Rara prissat til 49,99 kroner om måneden for en standardudgave. Det koster 100 kroner om måneden, hvis man også vil have mulighed for at lytte på mobiltelefoner.

Rara.com er ud over Danmark lanceret i 15 lande: USA, UK, Irland, Frankrig, Italien, Tyskland, Spanien, Østrig, Belgien, Holland, Luxembourg, Schweiz, Sverige, Norge og Finland. I 2012 skal 40 lande være på listen.

Rara.com er ejet af Rara Media Group, som er oprettet af Omnifone, der sælger musikløsninger til virksomheder. For eksempel MusikStation, som HP også har solgt sammen med sine computere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job