Kan WiMP og Spotify redde radioen?

Den svenske radio bliver nødt til at lægge radioprogrammer ud på Spotify for at nå unge lyttere. DR følger ikke trop.

Artikel top billede

Over 80 procent af alle svenske unge bruger Spotify. Det får nu den statsejede svenske radiokanal P3 til at lægge programmer ud på Spotify og den konkurrerende tjeneste WiMP.

Sveriges Radio P3 er den svenske pendant til P3 hos DR i Danmark.

<div class="intro">"Vi vil have, at vores programmer er tilgængelige for publikum, hvor de er, for alle har ret til vores indhold. De folk, der ikke kommer til os af egen drift, må vi møde på andre platforme," siger Cilla Benkö direktør i Sveriges Radio.

Den svenske radio har allerede programmer liggende i iTunes, apps, på sociale medier og i embeddede tjenester. Derfor kommer indtoget med at lægge 700 radioudsendelser op på streamingtjenesterne som et naturligt skridt.

"Det er en naturlig udvikling for et mediehus, som er afhængig af at være troværdig og fornyende," siger Cilla Benkö.

Ikke i Danmark

Men uanset om det bliver betragtet som naturligt eller indlysende i Sverige, så er DR ikke klar til at hoppe i samme retning.

"DR har ikke for nuværende planer om at distribuere sit indhold på Spotify eller i andre musiktjenester," lyder det korte svar fra Erik Henz Kjeldsen, redaktør for dr.dk og digital radio hos DR.

Streaming har dog også en mindre udbredelse i Danmark, hvor Spotify for eksempel først blev officielt tilgængeligt i år.

Halvdelen af svenskere i alle aldersgrupper bruger Spotify. Men i aldersgruppen 16-25 år er der cirka 85 procent, som lytter med.

Sveriges Radio vil i første omgang kun lægge programmer ud på streamingtjenesterne i en testperiode på et år. Der er ikke noget redaktionelt samarbejde mellem de to parter.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job