Kan WiMP og Spotify redde radioen?

Den svenske radio bliver nødt til at lægge radioprogrammer ud på Spotify for at nå unge lyttere. DR følger ikke trop.

Artikel top billede

Over 80 procent af alle svenske unge bruger Spotify. Det får nu den statsejede svenske radiokanal P3 til at lægge programmer ud på Spotify og den konkurrerende tjeneste WiMP.

Sveriges Radio P3 er den svenske pendant til P3 hos DR i Danmark.

<div class="intro">"Vi vil have, at vores programmer er tilgængelige for publikum, hvor de er, for alle har ret til vores indhold. De folk, der ikke kommer til os af egen drift, må vi møde på andre platforme," siger Cilla Benkö direktør i Sveriges Radio.

Den svenske radio har allerede programmer liggende i iTunes, apps, på sociale medier og i embeddede tjenester. Derfor kommer indtoget med at lægge 700 radioudsendelser op på streamingtjenesterne som et naturligt skridt.

"Det er en naturlig udvikling for et mediehus, som er afhængig af at være troværdig og fornyende," siger Cilla Benkö.

Ikke i Danmark

Men uanset om det bliver betragtet som naturligt eller indlysende i Sverige, så er DR ikke klar til at hoppe i samme retning.

"DR har ikke for nuværende planer om at distribuere sit indhold på Spotify eller i andre musiktjenester," lyder det korte svar fra Erik Henz Kjeldsen, redaktør for dr.dk og digital radio hos DR.

Streaming har dog også en mindre udbredelse i Danmark, hvor Spotify for eksempel først blev officielt tilgængeligt i år.

Halvdelen af svenskere i alle aldersgrupper bruger Spotify. Men i aldersgruppen 16-25 år er der cirka 85 procent, som lytter med.

Sveriges Radio vil i første omgang kun lægge programmer ud på streamingtjenesterne i en testperiode på et år. Der er ikke noget redaktionelt samarbejde mellem de to parter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job