Artikel top billede

Kan WiMP og Spotify redde radioen?

Den svenske radio bliver nødt til at lægge radioprogrammer ud på Spotify for at nå unge lyttere. DR følger ikke trop.

Over 80 procent af alle svenske unge bruger Spotify. Det får nu den statsejede svenske radiokanal P3 til at lægge programmer ud på Spotify og den konkurrerende tjeneste WiMP.

Sveriges Radio P3 er den svenske pendant til P3 hos DR i Danmark.

<div class="intro">"Vi vil have, at vores programmer er tilgængelige for publikum, hvor de er, for alle har ret til vores indhold. De folk, der ikke kommer til os af egen drift, må vi møde på andre platforme," siger Cilla Benkö direktør i Sveriges Radio.

Den svenske radio har allerede programmer liggende i iTunes, apps, på sociale medier og i embeddede tjenester. Derfor kommer indtoget med at lægge 700 radioudsendelser op på streamingtjenesterne som et naturligt skridt.

"Det er en naturlig udvikling for et mediehus, som er afhængig af at være troværdig og fornyende," siger Cilla Benkö.

Ikke i Danmark

Men uanset om det bliver betragtet som naturligt eller indlysende i Sverige, så er DR ikke klar til at hoppe i samme retning.

"DR har ikke for nuværende planer om at distribuere sit indhold på Spotify eller i andre musiktjenester," lyder det korte svar fra Erik Henz Kjeldsen, redaktør for dr.dk og digital radio hos DR.

Streaming har dog også en mindre udbredelse i Danmark, hvor Spotify for eksempel først blev officielt tilgængeligt i år.

Halvdelen af svenskere i alle aldersgrupper bruger Spotify. Men i aldersgruppen 16-25 år er der cirka 85 procent, som lytter med.

Sveriges Radio vil i første omgang kun lægge programmer ud på streamingtjenesterne i en testperiode på et år. Der er ikke noget redaktionelt samarbejde mellem de to parter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere