Kan WiMP og Spotify redde radioen?

Den svenske radio bliver nødt til at lægge radioprogrammer ud på Spotify for at nå unge lyttere. DR følger ikke trop.

Artikel top billede

Over 80 procent af alle svenske unge bruger Spotify. Det får nu den statsejede svenske radiokanal P3 til at lægge programmer ud på Spotify og den konkurrerende tjeneste WiMP.

Sveriges Radio P3 er den svenske pendant til P3 hos DR i Danmark.

<div class="intro">"Vi vil have, at vores programmer er tilgængelige for publikum, hvor de er, for alle har ret til vores indhold. De folk, der ikke kommer til os af egen drift, må vi møde på andre platforme," siger Cilla Benkö direktør i Sveriges Radio.

Den svenske radio har allerede programmer liggende i iTunes, apps, på sociale medier og i embeddede tjenester. Derfor kommer indtoget med at lægge 700 radioudsendelser op på streamingtjenesterne som et naturligt skridt.

"Det er en naturlig udvikling for et mediehus, som er afhængig af at være troværdig og fornyende," siger Cilla Benkö.

Ikke i Danmark

Men uanset om det bliver betragtet som naturligt eller indlysende i Sverige, så er DR ikke klar til at hoppe i samme retning.

"DR har ikke for nuværende planer om at distribuere sit indhold på Spotify eller i andre musiktjenester," lyder det korte svar fra Erik Henz Kjeldsen, redaktør for dr.dk og digital radio hos DR.

Streaming har dog også en mindre udbredelse i Danmark, hvor Spotify for eksempel først blev officielt tilgængeligt i år.

Halvdelen af svenskere i alle aldersgrupper bruger Spotify. Men i aldersgruppen 16-25 år er der cirka 85 procent, som lytter med.

Sveriges Radio vil i første omgang kun lægge programmer ud på streamingtjenesterne i en testperiode på et år. Der er ikke noget redaktionelt samarbejde mellem de to parter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect