Atea: Vi taber stort på nye skatteregler

De nye regler for lønpakker vil koste Atea omsætning for et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

Når regeringen fra nytår afskaffer multimedieskatten og genindfører de gamle skatteregler for blandt andet arbejdsgiverbetalt telefoni og it-udstyr, kommer det til gå hårdt ud over de forhandlere, som har specialiseret sig i salg af lønpakker og bruttolønsordninger.

Hos landets største it-forhandler Atea forventer direktør Søren Jensen, at salget af lønpakker i 2012 vil falde med omkring 160 millioner kroner - eller 40 procent - ud af de omring 400 millioner kroner, som bruttolønsordningerne skæppede i Ateas kasse i 2011.

»På den korte bane vil de nye skatteregler påvirke salget til de kunder, som stiller multimediegoder til rådighed for deres medarbejdere. I 2012 forventer jeg en samlet nedgang i omsætning på 40 procent ud af de 400 millioner kroner, som vi omsætter for i 2011,« siger Søren Jensen.

Han understreger dog samtidig, at Atea ikke har tænkt sig at sidde på hænderne, når det gælder salg af lønpakker.

»Det er jo ikke blevet forbudt at lave bruttolønsordninger, selvom mange i markedet har fået det indtryk. Vores forretning har ikke kun handlet om hjemme-pc'er, og vi ser nye muligheder indenfor consumerization, hvor vi fortsat tilbyder arbejdsgiverene ordninger, hvor udgiften kan deles mellem medarbejdere og virksomheden. Så vi sætter noget andet i stedet, og så må vi se, hvordan markedet udvikler sig,« siger Søren Jensen og peger eksempelvis på Ateas forretningskoncept for firmamobiltelefoner, som alene i år sikrer Atea en omsætning på 30 millioner kroner.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S