Atea: Vi taber stort på nye skatteregler

De nye regler for lønpakker vil koste Atea omsætning for et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

Når regeringen fra nytår afskaffer multimedieskatten og genindfører de gamle skatteregler for blandt andet arbejdsgiverbetalt telefoni og it-udstyr, kommer det til gå hårdt ud over de forhandlere, som har specialiseret sig i salg af lønpakker og bruttolønsordninger.

Hos landets største it-forhandler Atea forventer direktør Søren Jensen, at salget af lønpakker i 2012 vil falde med omkring 160 millioner kroner - eller 40 procent - ud af de omring 400 millioner kroner, som bruttolønsordningerne skæppede i Ateas kasse i 2011.

»På den korte bane vil de nye skatteregler påvirke salget til de kunder, som stiller multimediegoder til rådighed for deres medarbejdere. I 2012 forventer jeg en samlet nedgang i omsætning på 40 procent ud af de 400 millioner kroner, som vi omsætter for i 2011,« siger Søren Jensen.

Han understreger dog samtidig, at Atea ikke har tænkt sig at sidde på hænderne, når det gælder salg af lønpakker.

»Det er jo ikke blevet forbudt at lave bruttolønsordninger, selvom mange i markedet har fået det indtryk. Vores forretning har ikke kun handlet om hjemme-pc'er, og vi ser nye muligheder indenfor consumerization, hvor vi fortsat tilbyder arbejdsgiverene ordninger, hvor udgiften kan deles mellem medarbejdere og virksomheden. Så vi sætter noget andet i stedet, og så må vi se, hvordan markedet udvikler sig,« siger Søren Jensen og peger eksempelvis på Ateas forretningskoncept for firmamobiltelefoner, som alene i år sikrer Atea en omsætning på 30 millioner kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S