Atea: Vi taber stort på nye skatteregler

De nye regler for lønpakker vil koste Atea omsætning for et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

Når regeringen fra nytår afskaffer multimedieskatten og genindfører de gamle skatteregler for blandt andet arbejdsgiverbetalt telefoni og it-udstyr, kommer det til gå hårdt ud over de forhandlere, som har specialiseret sig i salg af lønpakker og bruttolønsordninger.

Hos landets største it-forhandler Atea forventer direktør Søren Jensen, at salget af lønpakker i 2012 vil falde med omkring 160 millioner kroner - eller 40 procent - ud af de omring 400 millioner kroner, som bruttolønsordningerne skæppede i Ateas kasse i 2011.

»På den korte bane vil de nye skatteregler påvirke salget til de kunder, som stiller multimediegoder til rådighed for deres medarbejdere. I 2012 forventer jeg en samlet nedgang i omsætning på 40 procent ud af de 400 millioner kroner, som vi omsætter for i 2011,« siger Søren Jensen.

Han understreger dog samtidig, at Atea ikke har tænkt sig at sidde på hænderne, når det gælder salg af lønpakker.

»Det er jo ikke blevet forbudt at lave bruttolønsordninger, selvom mange i markedet har fået det indtryk. Vores forretning har ikke kun handlet om hjemme-pc'er, og vi ser nye muligheder indenfor consumerization, hvor vi fortsat tilbyder arbejdsgiverene ordninger, hvor udgiften kan deles mellem medarbejdere og virksomheden. Så vi sætter noget andet i stedet, og så må vi se, hvordan markedet udvikler sig,« siger Søren Jensen og peger eksempelvis på Ateas forretningskoncept for firmamobiltelefoner, som alene i år sikrer Atea en omsætning på 30 millioner kroner.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job