Atea: Vi taber stort på nye skatteregler

De nye regler for lønpakker vil koste Atea omsætning for et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

Når regeringen fra nytår afskaffer multimedieskatten og genindfører de gamle skatteregler for blandt andet arbejdsgiverbetalt telefoni og it-udstyr, kommer det til gå hårdt ud over de forhandlere, som har specialiseret sig i salg af lønpakker og bruttolønsordninger.

Hos landets største it-forhandler Atea forventer direktør Søren Jensen, at salget af lønpakker i 2012 vil falde med omkring 160 millioner kroner - eller 40 procent - ud af de omring 400 millioner kroner, som bruttolønsordningerne skæppede i Ateas kasse i 2011.

»På den korte bane vil de nye skatteregler påvirke salget til de kunder, som stiller multimediegoder til rådighed for deres medarbejdere. I 2012 forventer jeg en samlet nedgang i omsætning på 40 procent ud af de 400 millioner kroner, som vi omsætter for i 2011,« siger Søren Jensen.

Han understreger dog samtidig, at Atea ikke har tænkt sig at sidde på hænderne, når det gælder salg af lønpakker.

»Det er jo ikke blevet forbudt at lave bruttolønsordninger, selvom mange i markedet har fået det indtryk. Vores forretning har ikke kun handlet om hjemme-pc'er, og vi ser nye muligheder indenfor consumerization, hvor vi fortsat tilbyder arbejdsgiverene ordninger, hvor udgiften kan deles mellem medarbejdere og virksomheden. Så vi sætter noget andet i stedet, og så må vi se, hvordan markedet udvikler sig,« siger Søren Jensen og peger eksempelvis på Ateas forretningskoncept for firmamobiltelefoner, som alene i år sikrer Atea en omsætning på 30 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics