Coolshop på opkøbsjagt

Den nordjyske onlineforhandler går i offensiven og har planer om at overtage konkurrenter indenfor de næste par måneder.

Artikel top billede

Mens mange onlinebutikker lider under de hårde tider, planlægger Coolshop fra Nordjylland at ekspandere forretningen.

Inden for de næste par måneder forventer Coolshop at købe op blandt konkurrenterne. Det fortæller direktør Jacob Risgaard til nordjyske.dk.

»Netbutikker har generelt alt for meget fokus på det tekniske og omvendt alt for lidt fokus på godt købmandskab, logistik og salg, salg, salg. Man kan ikke leve af at have et flot design, hvis forretningsplanen ikke holder. Den del vil vi gerne byde ind med,« siger Coolshops direktør Jacob Risgaard.

Ifølge nordjyske.dk er Coolshop især interesserede i ejerledede netforhandlere med et godt produktkendskab inden for brancher, som Coolshop endnu ikke har opereret indenfor, og forhandleren kigger især efter konkurrenter, der har svært ved at få volumen i omsætningen.

»Derfor vil vi se på, hvilke netbutikker der kunne bruge nogle af vores muskler til at blive til en god forretning, og vi forventer på baggrund heraf at investere i eller overtage en eller flere eksisterende butikker i løbet af de kommende måneder,« siger Jacob Risgaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec