Artikel top billede

To ud af tre kommuner binder sig til SKIs nye printaftale

63 af landets 98 kommuner har sagt ja til at underlægge sig to forpligtende indkøbsaftaler for printere. Den samlede volumen forventes at blive mere end en halv milliard kroner.

Forpligtende indkøbsaftaler ser ud til at være en populær størrelse i landets kommuner. I hvert fald har 63 af landets 98 kommuner sagt ja til at underlægge sig to nye indkøbsaftaler for printere, som netop er sendt i udbud af SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice). De to nye aftaler vil ifølge SKI omfatte indkøb for 515 millioner kroner fordelt over de næste tre år.

SKI planlægger over de næste par år at indføre 15-20 forpligtende indkøbsaftaler på en række områder - herunder også for blandt andet computere og kontormøbler. De to aftaler på printområdet er eneleverandøraftaler, oplyser SKI.

Ideen er, at SKI generelt vil lukke ganske få leverandører ind på eksklusivaftalerne, hvor der på hver enkelt aftale vil være et ganske smalt produktsortiment. På den måde kan kommunerne ifølge SKI spare penge på deres indkøb - uden at SKI dog sætter tal på størrelsen af besparelserne.

De forpligtende indkøbsaftaler er et resultat af en økonomiaftale for 2012, som regeringen og KL indgik i fjor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere