Tidligere Dell-direktør i spidsen for softwareselskab

Stig Jørgensen, der forlod posten som direktør for Dell i Danmark for et år siden, er indtrådt som direktør i nystiftet softwareselskab.

Artikel top billede

Et år efter sin afgang som direktør hos Dell tager Stig Jørgensen atter arbejdshandskerne på.

Han er netop indtrådt som direktør i det nystiftede selskab Language Software Solutions, der skal levere cloudbaseret oversættelsessoftware til virksomheder.

Language Software Solutions, der er i familie med oversættelsesvirksomheden Languagewire, tilbyder kort fortalt automatiseret oversættelsessoftware, der gør det nemmere for virksomheder, der er bredt repræsenteret globalt, at få oversat materiale til flere sprog.

Med det nye job venter dermed nye og anderledes udfordringer for Stig Jørgensen, der nåede at sidde fire år i direktørstolen hos Dell, inden sin afgang i januar sidste år.

For mens han hos Dell stod i spidsen for en årlig omsætning på 420 millioner kroner og havde cirka 450 mand under sig, starter den nystiftede virksomhed i lidt mindre forhold med 20 medarbejdere.

»Det er klart, at opgaven med at lede et amerikansk datterselskab er forskellig fra nu at lede en virksomhed, der starter helt op fra bunden og først skal definere sig selv. Det er en spændende ny mulighed for at prøve nogle helt andre evner af, end det jeg har arbejdet med tidligere,« fortæller Stig Jørgensen.

Kundemålgruppen er i første omgang større virksomheder med bred repræsentation i verden.

Language Software Solutions fokus skræmmer ikke Stig Jørgensen.

»Udover Dell har jeg jo også en række år bag mig hos Oracle og Informix. Så jeg er ikke helt novice,« fortæller Stig Jørgensen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos