Tidligere Dell-direktør i spidsen for softwareselskab

Stig Jørgensen, der forlod posten som direktør for Dell i Danmark for et år siden, er indtrådt som direktør i nystiftet softwareselskab.

Artikel top billede

Et år efter sin afgang som direktør hos Dell tager Stig Jørgensen atter arbejdshandskerne på.

Han er netop indtrådt som direktør i det nystiftede selskab Language Software Solutions, der skal levere cloudbaseret oversættelsessoftware til virksomheder.

Language Software Solutions, der er i familie med oversættelsesvirksomheden Languagewire, tilbyder kort fortalt automatiseret oversættelsessoftware, der gør det nemmere for virksomheder, der er bredt repræsenteret globalt, at få oversat materiale til flere sprog.

Med det nye job venter dermed nye og anderledes udfordringer for Stig Jørgensen, der nåede at sidde fire år i direktørstolen hos Dell, inden sin afgang i januar sidste år.

For mens han hos Dell stod i spidsen for en årlig omsætning på 420 millioner kroner og havde cirka 450 mand under sig, starter den nystiftede virksomhed i lidt mindre forhold med 20 medarbejdere.

»Det er klart, at opgaven med at lede et amerikansk datterselskab er forskellig fra nu at lede en virksomhed, der starter helt op fra bunden og først skal definere sig selv. Det er en spændende ny mulighed for at prøve nogle helt andre evner af, end det jeg har arbejdet med tidligere,« fortæller Stig Jørgensen.

Kundemålgruppen er i første omgang større virksomheder med bred repræsentation i verden.

Language Software Solutions fokus skræmmer ikke Stig Jørgensen.

»Udover Dell har jeg jo også en række år bag mig hos Oracle og Informix. Så jeg er ikke helt novice,« fortæller Stig Jørgensen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S