Tidligere Dell-direktør i spidsen for softwareselskab

Stig Jørgensen, der forlod posten som direktør for Dell i Danmark for et år siden, er indtrådt som direktør i nystiftet softwareselskab.

Artikel top billede

Et år efter sin afgang som direktør hos Dell tager Stig Jørgensen atter arbejdshandskerne på.

Han er netop indtrådt som direktør i det nystiftede selskab Language Software Solutions, der skal levere cloudbaseret oversættelsessoftware til virksomheder.

Language Software Solutions, der er i familie med oversættelsesvirksomheden Languagewire, tilbyder kort fortalt automatiseret oversættelsessoftware, der gør det nemmere for virksomheder, der er bredt repræsenteret globalt, at få oversat materiale til flere sprog.

Med det nye job venter dermed nye og anderledes udfordringer for Stig Jørgensen, der nåede at sidde fire år i direktørstolen hos Dell, inden sin afgang i januar sidste år.

For mens han hos Dell stod i spidsen for en årlig omsætning på 420 millioner kroner og havde cirka 450 mand under sig, starter den nystiftede virksomhed i lidt mindre forhold med 20 medarbejdere.

»Det er klart, at opgaven med at lede et amerikansk datterselskab er forskellig fra nu at lede en virksomhed, der starter helt op fra bunden og først skal definere sig selv. Det er en spændende ny mulighed for at prøve nogle helt andre evner af, end det jeg har arbejdet med tidligere,« fortæller Stig Jørgensen.

Kundemålgruppen er i første omgang større virksomheder med bred repræsentation i verden.

Language Software Solutions fokus skræmmer ikke Stig Jørgensen.

»Udover Dell har jeg jo også en række år bag mig hos Oracle og Informix. Så jeg er ikke helt novice,« fortæller Stig Jørgensen.

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect