Tidligere Dell-direktør i spidsen for softwareselskab

Stig Jørgensen, der forlod posten som direktør for Dell i Danmark for et år siden, er indtrådt som direktør i nystiftet softwareselskab.

Artikel top billede

Et år efter sin afgang som direktør hos Dell tager Stig Jørgensen atter arbejdshandskerne på.

Han er netop indtrådt som direktør i det nystiftede selskab Language Software Solutions, der skal levere cloudbaseret oversættelsessoftware til virksomheder.

Language Software Solutions, der er i familie med oversættelsesvirksomheden Languagewire, tilbyder kort fortalt automatiseret oversættelsessoftware, der gør det nemmere for virksomheder, der er bredt repræsenteret globalt, at få oversat materiale til flere sprog.

Med det nye job venter dermed nye og anderledes udfordringer for Stig Jørgensen, der nåede at sidde fire år i direktørstolen hos Dell, inden sin afgang i januar sidste år.

For mens han hos Dell stod i spidsen for en årlig omsætning på 420 millioner kroner og havde cirka 450 mand under sig, starter den nystiftede virksomhed i lidt mindre forhold med 20 medarbejdere.

»Det er klart, at opgaven med at lede et amerikansk datterselskab er forskellig fra nu at lede en virksomhed, der starter helt op fra bunden og først skal definere sig selv. Det er en spændende ny mulighed for at prøve nogle helt andre evner af, end det jeg har arbejdet med tidligere,« fortæller Stig Jørgensen.

Kundemålgruppen er i første omgang større virksomheder med bred repræsentation i verden.

Language Software Solutions fokus skræmmer ikke Stig Jørgensen.

»Udover Dell har jeg jo også en række år bag mig hos Oracle og Informix. Så jeg er ikke helt novice,« fortæller Stig Jørgensen.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S