Wikipedia har fyldt pengetanken igen

Internet-leksikonet har sat en ny rekord med sin årlige indsamling.

Artikel top billede

Den 1. januar kunne Wikimedia Foundation afslutte den årlige pengeindsamling og det skete med en ny rekord. Denne gang er der indsamlet 20 millioner dollar eller 114 millioner kroner i donationer fra brugerne. Pengene kommer fra omkring én million givere, som altså i gennemsnit hver har doneret cirka 114 kr. til leksikonet. Det fortæller Wikimedia i en pressemeddelelse.

Nogle få har givet mere. Google-medstifteren Sergey Brin har således doneret 2,5 millioner kroner fra sin enorme formue.

Wikipedia samler pengene én gang om året med en meddelelse, der toner frem i toppen af alle artikler. Mange opfatter dog det tiggende billede med Wikipedia-stifteren Jimmy Wales' bedende øjne som mildest talt irriterende.

Derfor var der i år billeder af forskellige Wikipedia-medarbejdere, skribenter og brugere, herunder programmøren Brandon Harris - hvilket fremkaldte en del morskab hos Techcrunch.

Wikipedia har omkring 100 ansatte til at holde et af nettets ti mest besøgte sites kørende - og det sker uden annoncebannere og andre reklamer. Google har til sammenligning mere end 30.000 ansatte.

"Vores model fungerer fantastisk godt. Helt almindelige mennesker bruger Wikipedia og de kan lide det, så de bidrager med lidt penge for at holde det kørende. Det garanterer vores uafhængighed og betyder at vi kan fokusere på at levere en offentlig ydelse. Jeg er meget taknemmelig overfor vores donorer. Jeg lover at vi vil bruge deres penge med omtanke," siger Sue Gardner, der er chef for Wikimedia Foundation.

I løbet af de sidste tre år er det indsamlede årlige beløb firedoblet, og antallet af donationer er steget til det tidobbelte. Budgettet for det kommende regnskabsår lyder på 165 mio. kr. De fleste af pengene bliver hentet gennem den årlige indsamling, og resten kommer fra forskellige fonde og andre bidrag.

Wikipedia omfatter mere end 20 millioner artikler i 282 forskellige sprog. I den danske udgave er der næsten 160.000 artikler. Den 15. januar fylder internet-leksikonet 11 år.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job