Dansk salg af e-bøger sætter ny rekord

Hos internet-boghandlen Saxo er salget af e-bøger tredoblet på et år.

Artikel top billede

For første gang er en dansk bestseller solgt i flere eksemplarer som e-bog end papirudgaven af den samme bog. Det fortæller internet-boghandlen Saxo, der betegner perioden mellem jul og nytår som et gennembrud for salget af e-bøger i Danmark.

Bestselleren der solgte bedst som e-bog var politidirektør Hanne Bech Hansens debutkrimi "Lasten", hvor der blev solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer af e-bogen end den trykte version.

Det hjalp sikkert også, at "Lasten" blev udråbt til "Månedens e-bog" hos Saxo og solgt til 49 kr. De fleste andre e-bøger på bestseller-listen hos Saxo koster det dobbelte.

Downloadrekorden for e-bøger blev sat den 25. december 2011, hvor e-bøger udgjorde mere end 20 procent af omsætningen hos Saxo. På denne dag blev der solgt 260 pct. flere e-bøger end på samme dag året før, hvor den gamle rekord blev sat.

Den andenstørste dag var den 28. december. Det tyder på, at mange har fundet en iPad eller e-bogslæser under juletræet og så har haft travlt med at fylde den op med e-bøger.

Kunderne har købt mange bøger samtidig - mange har hældt op til 15 e-bøger i indkøbskurven på én gang, fortæller Saxo.

Hvis man ser på hele året 2011, er salget af e-bøger hos internet-boghandlen steget med 330 pct. sammenlignet med året før.

Der er omkring 1.600 e-bøger i sortimentet. På listen over de mest solgte e-bøger er det "Lasten", Sara Blædels "De glemte piger" og Hanne-Vibeke Holsts "Undskyldningen", der ligger i toppen for dagene mellem jul og nytår.

Måske er der slet ikke brug for traditionelle forlag længere. Den 18. mest solgte e-bog i juledagene er "Anna Märklins familiekrønike" af Dorte Hummelshøj Jakobsen, som er udgivet gennem Saxos selvudgiver-platform.

Hos verdens største internet-boghandel, Amazon, kunne man allerede for et år siden fortælle, at salget af elektroniske bøger havde overhalet salget af papirbøger. Amazon sælger e-bøger i sit eget Kindle-format, der kan læses med Kindle-læseprogrammet og hardware-enheden Kindle. 

Men her er udvalget også meget større. Amazon har tæt på én million e-bøger i sit sortiment.

Saxo sælger e-bøger i ePub- og PDF-format. For at læse ePub-bøger på Kindle er det nødvendigt at konvertere dem til Amazons eget format først. Det kan gøres med gratis programmer som f.eks. Calibre.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job