Dansk salg af e-bøger sætter ny rekord

Hos internet-boghandlen Saxo er salget af e-bøger tredoblet på et år.

Artikel top billede

For første gang er en dansk bestseller solgt i flere eksemplarer som e-bog end papirudgaven af den samme bog. Det fortæller internet-boghandlen Saxo, der betegner perioden mellem jul og nytår som et gennembrud for salget af e-bøger i Danmark.

Bestselleren der solgte bedst som e-bog var politidirektør Hanne Bech Hansens debutkrimi "Lasten", hvor der blev solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer af e-bogen end den trykte version.

Det hjalp sikkert også, at "Lasten" blev udråbt til "Månedens e-bog" hos Saxo og solgt til 49 kr. De fleste andre e-bøger på bestseller-listen hos Saxo koster det dobbelte.

Downloadrekorden for e-bøger blev sat den 25. december 2011, hvor e-bøger udgjorde mere end 20 procent af omsætningen hos Saxo. På denne dag blev der solgt 260 pct. flere e-bøger end på samme dag året før, hvor den gamle rekord blev sat.

Den andenstørste dag var den 28. december. Det tyder på, at mange har fundet en iPad eller e-bogslæser under juletræet og så har haft travlt med at fylde den op med e-bøger.

Kunderne har købt mange bøger samtidig - mange har hældt op til 15 e-bøger i indkøbskurven på én gang, fortæller Saxo.

Hvis man ser på hele året 2011, er salget af e-bøger hos internet-boghandlen steget med 330 pct. sammenlignet med året før.

Der er omkring 1.600 e-bøger i sortimentet. På listen over de mest solgte e-bøger er det "Lasten", Sara Blædels "De glemte piger" og Hanne-Vibeke Holsts "Undskyldningen", der ligger i toppen for dagene mellem jul og nytår.

Måske er der slet ikke brug for traditionelle forlag længere. Den 18. mest solgte e-bog i juledagene er "Anna Märklins familiekrønike" af Dorte Hummelshøj Jakobsen, som er udgivet gennem Saxos selvudgiver-platform.

Hos verdens største internet-boghandel, Amazon, kunne man allerede for et år siden fortælle, at salget af elektroniske bøger havde overhalet salget af papirbøger. Amazon sælger e-bøger i sit eget Kindle-format, der kan læses med Kindle-læseprogrammet og hardware-enheden Kindle. 

Men her er udvalget også meget større. Amazon har tæt på én million e-bøger i sit sortiment.

Saxo sælger e-bøger i ePub- og PDF-format. For at læse ePub-bøger på Kindle er det nødvendigt at konvertere dem til Amazons eget format først. Det kan gøres med gratis programmer som f.eks. Calibre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S