Dansk salg af e-bøger sætter ny rekord

Hos internet-boghandlen Saxo er salget af e-bøger tredoblet på et år.

Artikel top billede

For første gang er en dansk bestseller solgt i flere eksemplarer som e-bog end papirudgaven af den samme bog. Det fortæller internet-boghandlen Saxo, der betegner perioden mellem jul og nytår som et gennembrud for salget af e-bøger i Danmark.

Bestselleren der solgte bedst som e-bog var politidirektør Hanne Bech Hansens debutkrimi "Lasten", hvor der blev solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer af e-bogen end den trykte version.

Det hjalp sikkert også, at "Lasten" blev udråbt til "Månedens e-bog" hos Saxo og solgt til 49 kr. De fleste andre e-bøger på bestseller-listen hos Saxo koster det dobbelte.

Downloadrekorden for e-bøger blev sat den 25. december 2011, hvor e-bøger udgjorde mere end 20 procent af omsætningen hos Saxo. På denne dag blev der solgt 260 pct. flere e-bøger end på samme dag året før, hvor den gamle rekord blev sat.

Den andenstørste dag var den 28. december. Det tyder på, at mange har fundet en iPad eller e-bogslæser under juletræet og så har haft travlt med at fylde den op med e-bøger.

Kunderne har købt mange bøger samtidig - mange har hældt op til 15 e-bøger i indkøbskurven på én gang, fortæller Saxo.

Hvis man ser på hele året 2011, er salget af e-bøger hos internet-boghandlen steget med 330 pct. sammenlignet med året før.

Der er omkring 1.600 e-bøger i sortimentet. På listen over de mest solgte e-bøger er det "Lasten", Sara Blædels "De glemte piger" og Hanne-Vibeke Holsts "Undskyldningen", der ligger i toppen for dagene mellem jul og nytår.

Måske er der slet ikke brug for traditionelle forlag længere. Den 18. mest solgte e-bog i juledagene er "Anna Märklins familiekrønike" af Dorte Hummelshøj Jakobsen, som er udgivet gennem Saxos selvudgiver-platform.

Hos verdens største internet-boghandel, Amazon, kunne man allerede for et år siden fortælle, at salget af elektroniske bøger havde overhalet salget af papirbøger. Amazon sælger e-bøger i sit eget Kindle-format, der kan læses med Kindle-læseprogrammet og hardware-enheden Kindle. 

Men her er udvalget også meget større. Amazon har tæt på én million e-bøger i sit sortiment.

Saxo sælger e-bøger i ePub- og PDF-format. For at læse ePub-bøger på Kindle er det nødvendigt at konvertere dem til Amazons eget format først. Det kan gøres med gratis programmer som f.eks. Calibre.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job