Dansk salg af e-bøger sætter ny rekord

Hos internet-boghandlen Saxo er salget af e-bøger tredoblet på et år.

Artikel top billede

For første gang er en dansk bestseller solgt i flere eksemplarer som e-bog end papirudgaven af den samme bog. Det fortæller internet-boghandlen Saxo, der betegner perioden mellem jul og nytår som et gennembrud for salget af e-bøger i Danmark.

Bestselleren der solgte bedst som e-bog var politidirektør Hanne Bech Hansens debutkrimi "Lasten", hvor der blev solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer af e-bogen end den trykte version.

Det hjalp sikkert også, at "Lasten" blev udråbt til "Månedens e-bog" hos Saxo og solgt til 49 kr. De fleste andre e-bøger på bestseller-listen hos Saxo koster det dobbelte.

Downloadrekorden for e-bøger blev sat den 25. december 2011, hvor e-bøger udgjorde mere end 20 procent af omsætningen hos Saxo. På denne dag blev der solgt 260 pct. flere e-bøger end på samme dag året før, hvor den gamle rekord blev sat.

Den andenstørste dag var den 28. december. Det tyder på, at mange har fundet en iPad eller e-bogslæser under juletræet og så har haft travlt med at fylde den op med e-bøger.

Kunderne har købt mange bøger samtidig - mange har hældt op til 15 e-bøger i indkøbskurven på én gang, fortæller Saxo.

Hvis man ser på hele året 2011, er salget af e-bøger hos internet-boghandlen steget med 330 pct. sammenlignet med året før.

Der er omkring 1.600 e-bøger i sortimentet. På listen over de mest solgte e-bøger er det "Lasten", Sara Blædels "De glemte piger" og Hanne-Vibeke Holsts "Undskyldningen", der ligger i toppen for dagene mellem jul og nytår.

Måske er der slet ikke brug for traditionelle forlag længere. Den 18. mest solgte e-bog i juledagene er "Anna Märklins familiekrønike" af Dorte Hummelshøj Jakobsen, som er udgivet gennem Saxos selvudgiver-platform.

Hos verdens største internet-boghandel, Amazon, kunne man allerede for et år siden fortælle, at salget af elektroniske bøger havde overhalet salget af papirbøger. Amazon sælger e-bøger i sit eget Kindle-format, der kan læses med Kindle-læseprogrammet og hardware-enheden Kindle. 

Men her er udvalget også meget større. Amazon har tæt på én million e-bøger i sit sortiment.

Saxo sælger e-bøger i ePub- og PDF-format. For at læse ePub-bøger på Kindle er det nødvendigt at konvertere dem til Amazons eget format først. Det kan gøres med gratis programmer som f.eks. Calibre.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet