Nyt fynsk it-firma kom til verden med spam

Fynbo fik dårlig start på sit nye it-firma: Første "kunde" blev Forbrugerombudsmanden. Det har nu kostet ham en spam-bøde på 27.000 kr.

Artikel top billede

En fynsk iværksætter har haft en uheldig oplevelse med at starte egen it-virksomhed.

Hans første mails til omverdenen, som forrige år skulle gøre opmærksom på det nye firma, blev af en af modtagerne sendt direkte videre til Forbrugerombudsmanden. Her blev startup-virksomhedens tilbud om it-tjenester takseret som ren spam, og der blev indgivet politianmeldese mod fynboen.

Mailen om, at fynboen havde fået foden under eget it-bord, var blevet sendt til 270 personer, som havde været kunder i et andet firma, hvor han tidligere havde været direktør. Men da ingen af dem på forhånd havde sagt ja tak til at modtage reklame pr email fra den firmastartende fynbo, førte sagen til en bøde på 27.000 kroner. De penge har spam-afsenderen nu har erklæret sig villig til at betale.

Da spam-beskederne blev afsendt inden det personligt ejede firma var blevet stiftet formelt, optræder fynboen i sagen som privatperson. Derfor ønsker politiet ikke at oplyse yderligere detaljer om den uheldige it-iværksætter, der kan belyse, om han stadig er virksomhedsejer.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS