Tjener 60.000 kr om dagen på mobilspillet Wordfeud

Glad nordmand staver hele vejen til banken.

Artikel top billede

Den 28-årige norske it-udvikler Håkon Bertheussen har god grund til at smile. Hans lille mobilspil Wordfeud er blevet en hamrende succes, der får pengene til at vælte ind.

Wordfeud er siden lanceringen for et år siden blevet downloadet verden over mere end 12 millioner gange - de fleste downloads er amerikanske, men også herhjemme er spillet blevet rasende populært. Ifølge Berlingske har mellem 250.000 og 350.000 danskere hentet spillet til deres Android eller iOS smartphone.

Håkon Bertheussen siger ifølge Berlingske, at han tjener mere end 60.000 kroner hver dag på Wordfeud, der er en slags digital udgave af Scrabble.

Spillet kan hentes i en gratis udgave med reklamer, eller man kan betale 18 kroner for det og slippe for reklamerne.

Den norske avis Adressa.no har et lidt længere interview med den heldige udvikler her.

I Sverige førte den oprindelige dårlige ordbog til tonsvis af klager, der fik Bertheussen til at finde en ny. I den danske udgave klager mange også over, at der mangler en del normale danske ord. Den norske programmør anvender Den Store Danske Ordliste, der er en brugeropdateret ordborg, kontrolleret af "Skåne og Sjælland Linux User Group" (SSLUG). Hvis man mener, at den mangler ord, kan man selv komme med bidrag her.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S