Tjener 60.000 kr om dagen på mobilspillet Wordfeud

Glad nordmand staver hele vejen til banken.

Artikel top billede

Den 28-årige norske it-udvikler Håkon Bertheussen har god grund til at smile. Hans lille mobilspil Wordfeud er blevet en hamrende succes, der får pengene til at vælte ind.

Wordfeud er siden lanceringen for et år siden blevet downloadet verden over mere end 12 millioner gange - de fleste downloads er amerikanske, men også herhjemme er spillet blevet rasende populært. Ifølge Berlingske har mellem 250.000 og 350.000 danskere hentet spillet til deres Android eller iOS smartphone.

Håkon Bertheussen siger ifølge Berlingske, at han tjener mere end 60.000 kroner hver dag på Wordfeud, der er en slags digital udgave af Scrabble.

Spillet kan hentes i en gratis udgave med reklamer, eller man kan betale 18 kroner for det og slippe for reklamerne.

Den norske avis Adressa.no har et lidt længere interview med den heldige udvikler her.

I Sverige førte den oprindelige dårlige ordbog til tonsvis af klager, der fik Bertheussen til at finde en ny. I den danske udgave klager mange også over, at der mangler en del normale danske ord. Den norske programmør anvender Den Store Danske Ordliste, der er en brugeropdateret ordborg, kontrolleret af "Skåne og Sjælland Linux User Group" (SSLUG). Hvis man mener, at den mangler ord, kan man selv komme med bidrag her.

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT