Google-tablet bliver billigere end Kindle Fire

Nu er der kommet nye oplysninger om den kommende tavlecomputer fra Google.

Artikel top billede

Google-chef Eric Schmidt fortalte inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for de næste seks måneder. Schmidt vil ikke afsløre de tekniske detaljer, men lovede dog at computeren bliver af "høj kvalitet".

Nu er der kommet flere oplysninger frem, som dog ikke er officielt bekræftet fra Google. Den taiwanesiske nyhedstjeneste DigiTimes skriver at Google ser Kindle Fire - og ikke Apple iPad - som sin største konkurrent.

Google vil altså lancere en billig Android-baseret tavlecomputer, der skal konkurrere med Amazons tablet (som også bruger Android).

DigiTimes skriver også at Google kommer med sin egen tavlecomputer allerede i marts eller april. Den skulle være udstyret med en 7-tommers skærm og Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Men det mest interessante er nok prisen, der skulle ligge på mindre end de 199 dollar, som Amazon forlanger for Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google vil muligvis bruge den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Apple sidder stadig tungt på tablet-markedet. Ifølge de seneste tal fra IDC har iPad og iPad 2 stadig 61,5 pct. af dette marked. På andenpladsen kommer Samsung med 5,6 pct. Men koreanerne bliver sikkert snart overhalet af Amazon, der har solgt millioner af sin Kindle Fire i december.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S