Google-tablet bliver billigere end Kindle Fire

Nu er der kommet nye oplysninger om den kommende tavlecomputer fra Google.

Artikel top billede

Google-chef Eric Schmidt fortalte inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for de næste seks måneder. Schmidt vil ikke afsløre de tekniske detaljer, men lovede dog at computeren bliver af "høj kvalitet".

Nu er der kommet flere oplysninger frem, som dog ikke er officielt bekræftet fra Google. Den taiwanesiske nyhedstjeneste DigiTimes skriver at Google ser Kindle Fire - og ikke Apple iPad - som sin største konkurrent.

Google vil altså lancere en billig Android-baseret tavlecomputer, der skal konkurrere med Amazons tablet (som også bruger Android).

DigiTimes skriver også at Google kommer med sin egen tavlecomputer allerede i marts eller april. Den skulle være udstyret med en 7-tommers skærm og Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Men det mest interessante er nok prisen, der skulle ligge på mindre end de 199 dollar, som Amazon forlanger for Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google vil muligvis bruge den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Apple sidder stadig tungt på tablet-markedet. Ifølge de seneste tal fra IDC har iPad og iPad 2 stadig 61,5 pct. af dette marked. På andenpladsen kommer Samsung med 5,6 pct. Men koreanerne bliver sikkert snart overhalet af Amazon, der har solgt millioner af sin Kindle Fire i december.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job