Rantek-sagen: Krav om bedre kontrol med dansk software-salg til diktatur-stater

Sager som den om Ranteks eksport af overvågningssoftware til Iran bør få politiske konsekvenser, mener Dansk IT.

Artikel top billede

(Foto: Matt Trommer)

Regler for eksport af software til diktatur-stater er uklare og bør laves om, så danske it-firmaer ikke kan være i tvivl om, hvad der er i orden, og hvad der ikke er.

Det mener formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.

"Man får jo det indtryk, at det meste lovgivning kun tager udgangspunkt i den analoge verden. Vi opfordrer politikerne til at tage software med i overvejelserne, når der lovgives, for eksempel i forbindelse med eksportbegrænsninger til bestemte lande. Som det er i dag, kan det kan være uklart, hvad reglerne omfatter," siger Klaus Kvorning til ComON.

Til Ritzau sagde han i går, at danske virksomheder ikke, som reglerne er i dag, har begrænsninger for eksport af software:

"Der er ifølge loven ikke noget til hinder for, at danske virksomheder sælger overvågningssoftware til for eksempel Syrien eller Iran. Det er stærkt bekymrende, hvis vestlige demokratier udstyrer regimer med software, der kan anvendes til at knægte ytringsfriheden", lød det.

I den et år gamle forordning om sanktioner mod Iran, som styrer, hvad danske virksomheder må eksportere til landet, står der kun en henvisning til produkter, der kan anvendes til intern undertrykkelse.

Ranteks direktør har i en email udtrykt, at selskabet har haft sine eksporttilladelser på plads.

Men tilladelser eller ej så har Ranteks salg af overvågningssoftware til Iran givet Danmark dårlig omtale internationalt.

"Jeg er enig i, at det er image-mæssigt dårligt med disse sager. Men det er også derfor, at vi gerne ser, at der kommer klarere regler på det her område," siger formanden for Dansk IT.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S