Rantek-sagen: Krav om bedre kontrol med dansk software-salg til diktatur-stater

Sager som den om Ranteks eksport af overvågningssoftware til Iran bør få politiske konsekvenser, mener Dansk IT.

Artikel top billede

(Foto: Matt Trommer)

Regler for eksport af software til diktatur-stater er uklare og bør laves om, så danske it-firmaer ikke kan være i tvivl om, hvad der er i orden, og hvad der ikke er.

Det mener formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.

"Man får jo det indtryk, at det meste lovgivning kun tager udgangspunkt i den analoge verden. Vi opfordrer politikerne til at tage software med i overvejelserne, når der lovgives, for eksempel i forbindelse med eksportbegrænsninger til bestemte lande. Som det er i dag, kan det kan være uklart, hvad reglerne omfatter," siger Klaus Kvorning til ComON.

Til Ritzau sagde han i går, at danske virksomheder ikke, som reglerne er i dag, har begrænsninger for eksport af software:

"Der er ifølge loven ikke noget til hinder for, at danske virksomheder sælger overvågningssoftware til for eksempel Syrien eller Iran. Det er stærkt bekymrende, hvis vestlige demokratier udstyrer regimer med software, der kan anvendes til at knægte ytringsfriheden", lød det.

I den et år gamle forordning om sanktioner mod Iran, som styrer, hvad danske virksomheder må eksportere til landet, står der kun en henvisning til produkter, der kan anvendes til intern undertrykkelse.

Ranteks direktør har i en email udtrykt, at selskabet har haft sine eksporttilladelser på plads.

Men tilladelser eller ej så har Ranteks salg af overvågningssoftware til Iran givet Danmark dårlig omtale internationalt.

"Jeg er enig i, at det er image-mæssigt dårligt med disse sager. Men det er også derfor, at vi gerne ser, at der kommer klarere regler på det her område," siger formanden for Dansk IT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S