Rantek-sagen: Krav om bedre kontrol med dansk software-salg til diktatur-stater

Sager som den om Ranteks eksport af overvågningssoftware til Iran bør få politiske konsekvenser, mener Dansk IT.

Artikel top billede

(Foto: Matt Trommer)

Regler for eksport af software til diktatur-stater er uklare og bør laves om, så danske it-firmaer ikke kan være i tvivl om, hvad der er i orden, og hvad der ikke er.

Det mener formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen.

"Man får jo det indtryk, at det meste lovgivning kun tager udgangspunkt i den analoge verden. Vi opfordrer politikerne til at tage software med i overvejelserne, når der lovgives, for eksempel i forbindelse med eksportbegrænsninger til bestemte lande. Som det er i dag, kan det kan være uklart, hvad reglerne omfatter," siger Klaus Kvorning til ComON.

Til Ritzau sagde han i går, at danske virksomheder ikke, som reglerne er i dag, har begrænsninger for eksport af software:

"Der er ifølge loven ikke noget til hinder for, at danske virksomheder sælger overvågningssoftware til for eksempel Syrien eller Iran. Det er stærkt bekymrende, hvis vestlige demokratier udstyrer regimer med software, der kan anvendes til at knægte ytringsfriheden", lød det.

I den et år gamle forordning om sanktioner mod Iran, som styrer, hvad danske virksomheder må eksportere til landet, står der kun en henvisning til produkter, der kan anvendes til intern undertrykkelse.

Ranteks direktør har i en email udtrykt, at selskabet har haft sine eksporttilladelser på plads.

Men tilladelser eller ej så har Ranteks salg af overvågningssoftware til Iran givet Danmark dårlig omtale internationalt.

"Jeg er enig i, at det er image-mæssigt dårligt med disse sager. Men det er også derfor, at vi gerne ser, at der kommer klarere regler på det her område," siger formanden for Dansk IT.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos