Fildeling anerkendt som ny religion

Svenskemyndigheder godkender pirat-kirke som officiel trossamfund.

Artikel top billede

For andre troende handler det om at ære gud og behandle sine medmennesker godt. Men det er ikke det vigtigste, hvis man tilhører Kopimistkirken.

Her er det øverste hellige budskab: "Kopier og del".

Det lyder måske fjollet, men kopimisterne, der tror på fri information, er netop blevet blåstemplet af de svenske myndigheder. Den besynderlige trosretning har fået myndigheden Kammarkollegiets ord for, at den er et trossamfund på lige fod med buddisterne og katolikkernes.

Det har krævet tre ansøgninger, men nu er godkendelsen officiel. 

"Forhåbentlig betyder det, at vi nu endelig kan begynde at udøve vores tro uden trusler om repressalier," udtaler stifter og åndelig leder Isak Gerson. missionsleder

Drilleri?

Der er mere information om Det Missionerende Kopimistsamfund på Kopimistsamfundet.se.
Altsammen skrevet i et meget rørstrømsk og tydeligt sarkastisk toneleje.

De talrige ansøgninger og den ihærdige kamp for godkendelse kunne meget vel være drilleri fra svenske pirater og fildeleres side, der på det seneste har oplevet en ny hård kurs over for ulovlig fildeling. Tilslutningen til piratpartiet er stagneret og flagskibet Pirate Bay er blevet dømt for medvirken til copyright-krænkelser.

Det har ikke været muligt at få bekræftet godkendelsen hos Kammarkollegiet i Sverige, der holder lukket i dag. Men kopimisterne har sendt deres godkendelse til ComON. Se den ude til højre.

Men er det hele en stor joke?

"Der er en portion humor, men der er også en stor del alvor i det her," siger talsmand Gustav Nipe, der også er kendt fra det svenske Piratparti, til ComON.

"Der findes mange rundt omkring i verden, der tror på de værdier, som vi tror på. Vi har bare formaliseret dem. Men det hænger selvfølgelig sammen med, at vi føler os forfulgte, og måske kan det her give os lidt fred," siger Gustav Ripe til ComON.

Han forklarer, at trossamfundet nok blev afvist de første gange, de søgte godkendelse, fordi de manglede beviser for, at der var et spirituel element i samfundet. Dem har de nu sørget for at tilføje.

George Lucas er også gud

Selv om medier i hele verden i dag har omtalt det nyslåede trossamfund og skabt opmærksomhed om fildeling, så er det nok begrænset, hvad godkendelsen har andet end symbolsk værdi.

"Det betyder ikke, at ulovlig fildeling er på vej til at blev lovlig. Lige som det heller ikke betyder, at vi alle skal til at gå rundt med lyssværd, hvis "jedi" bliver ophøjet til en religion," siger musikanalytiker Mark Mulligan til BBC.

Der har længe rumsteret rygter om, at jediridderne fra Star Wars skulle have fået deres religion blåstemplet i både England og Australien. Det er dog en vandrehistorie.

Kopimisterne nævner ikke ulovlig fildeling som en del af trosbekendelsen. Det handler mere om fri adgang af viden til alle.

Kopimisterne har ctrl+c og ctrl+v som sine hellige symboler.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S