Iransk internet-mur skal beskytte mod angreb

Iran strammer grebet om nettet. Landet vil skabe sit eget nationale internet og dermed beskytte sig mod angreb fra udlandet.

Artikel top billede

Iran er kendt for sin strenge internet-censur og for sine mange forsøg på at overvåge landets borgere online. Senest er den danske virksomhed Rantek kommet i søgelyset, fordi man angiveligt har solgt israelsk overvågnings-software til Iran.

Samtidig forsøger Iran at etablere sit eget nationale internet, hvor myndighederne har den fulde kontrol over alt indhold på netværket.

Det kan være en forberedelse til det kommende parlamentsvalg i marts - mange af protesterne efter det omstridte præsidentvalg i 2009 blev organiseret online. Det iranske regime har slået hårdt ned på bloggere og advaret mod at opfordre til boykot af valget på nettet.

Men den britiske avis The Guardian leverer nu en anden forklaring på, hvorfor iranerne forsøger at kappe internet-forbindelsen til resten af verden.

Iran blev sidste år ramt af den meget omtalte internet-orm Stuxnet, der skulle ødelægge landets atomanlæg, og det nationale intranet skal beskytte landet mod nye angreb.

"Det primære formål med intranettet er ikke at blokere det globale internet, men at beskytte det iranske militær, banker og følsomme data fra omverden," fortæller en anonym iransk it-ekspert til avisen.

"Iran frygter et cyber-angreb fra udlandet ligesom Stuxnet, og forsøger at beskytte sine følsomme data," siger eksperten.

Landet vil angiveligt skabe et stort lukket netværk, hvor det kun er landets egne borgere der kan få adgang til websiderne - og hvor de samtidig ikke kan få adgang til udenlandske servere. Der er allerede mindst fem millioner websteder på den sorte liste - herunder Facebook, som ellers har 17 millioner brugere i Iran.

Det viser at netcensuren er meget hullet - den kan omgås med proxy-servere og VPN-forbindelser.

Den samme ekspert tilføjer, at Iran også udvikler softwarerobotter til at analysere mails og chat, og dermed finde nye veje til at kontrollere brugernes online-aktiviteter.

Det menes at Kina har hjulpet Iran med teknologi til elektronisk overvågning, men det kinesiske teleselskab Huawei afviser dog, at man har hjulpet kineserne med netcensuren.

Iran har også indført nye strenge krav for internet-cafeer, som nu skal gemme navne og adresser for alle kunder og en liste over alle websider, som den pågældende har besøgt.

Det nationale lukkede intranet bliver næppe klar inden parlamentsvalget om to måneder, og det vides ikke hvornår Iran i givet fald vil kappe forbindelsen til resten af nettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos