Læser Mark Zuckerberg danske aviser?

Den danske Facebook-debattør, skribent og prædikant Mikael Lemberg er blevet hyret af Facebook.

Mikael Lemberg har de seneste år været en hyppig gæst i danske medier som såkaldt Facebook-ekspert. Måske Mark Zuckerberg læser danske aviser?

Danske Lemberg har i hvert fald fået tilbudt og sagt ja til en stilling hos verdens absolut største sociale netværk.

Han kommer dog ikke til at dele kantine med klip/klap-klædte Zuckerberg. Han begynder i stedet sin stilling som client partner i Facebooks europæiske hovedkvarter i Dublin i næste måned.

"Jeg får ansvaret for at give større og mellemstore danske virksomheder og bureauer en god rådgivning om deres tilstedeværelse på Facebook. Det handler i første omgang ikke så meget om at sidde og sælge produkter. Det handler i højere grad om at hjælpe firmare og bureauer med at finde Facebooks værditilbud, så de kan definere en strategi og derefter implementere den," forklarer Mikael Lemberg til ComON.

Stillingen smager meget af hans aktuelle arbejde.

Lemberg er i øjeblikket Facebook-analytiker hos danske Komfo, der er vokset til at være et af nordens største bureauer, der giver rådgivning og laver kommercielle løsninger til Facebook. Komfo er officiel partner med Facebook, så muligvis er det også i den sammenhæng, at amerikanerne begyndte at fatte interesse for Mikael Lemberg.

Bruger du Twitter?

Mikael Lemberg er en yderst aktiv netværker. Ikke kun på Facebook. Det havde den nye arbejdsgiver også opdaget.

"Til en af de mange ansættelsessamtale måtte intervieweren lige indskyde, at de havde bemærket, at jeg havde mange tilstedeværelser på nettet. De ville lige høre, hvordan jeg så de forskellige sociale netværk i forhold til hinanden, og hvor jeg så Facebok i den sammenhæng. Han tilføjede, at der selvfølgelig ikke var et rigtigt eller forkert svar," fortæller Mikael Lemberg.

Hvad svarede du så?

"Jeg svarede, at jeg personligt får ret meget ud af Twitter og Facebook, hvor jeg har mindre udbytte af ting som Google+ og LinkedIn. Men det er vigtigst for mig at kigge på, hvor vi tilbringer vores tid henne, og hvor vi har mulighed for at modtage anbefalinger fra venner om jobs, produkter og andre ting, og der synes jeg, at Facebook har et unik produkt, som også kan bruges til HR og b2b-marketing. Fordi vi er omgivet af folk, som vi stoler på," siger Mikael Lemberg, der får lov til at beholde sin Twitter-konto.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S