Banzhaf: Tech Data-fusion har efterladt stort hul

Boston Distribution vil udfylde det tomrum, som Rosenmeiers fusion med Tech Data har efterladt på B2B-markedet.

Artikel top billede

Boston Distribution ruster sig til at vinde SMB-forhandlernes hjerter og udfylde det tomrum, som Boston-direktør Christian Banzhaf mener er opstået efter fusionen af Rosenmeier og Tech Data.

Da den tidligere Samsung salgschef Casper Sanderhage i starten af januar blev ansat, var det nemlig med det klare formål at række hånden ud mod de kunder, som er tabt på gulvet i forbindelse med de sidste års konsolidering blandt broadlinedistributørerne.

»I dag har vi en situation, hvor Actebis er altdominerende, mens Rosenmeier stort set er forsvundet. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at især fusionen mellem Rosenmeier og Tech Data har skabt et hul i markedet,« siger Banzhaf og fortsætter:

»De forhandlere, jeg taler med, fortæller, at de ting, som Rosenmeier var kendt for, er fuldstændig borte nu. Ting som fleksibilitet, at kunne tage beslutninger med det samme og sene deadlines. Al indkøb er jo centraliseret i Stockholm. Den lokale mentalitet er væk,« siger Bostons direktør Christian Banzhaf.

Han tilføjer, at det netop er den opgave, Casper Sanderhage skal være med til at løfte, især med fokus på B2B-forhandlerne.

»Der mangler en distributør, som er let at gøre forretning med, og som er tættere på forhandlerne. Det er det hul, som vi skal dække,« siger Banzhaf.

Da Boston i september købte resterne af den krakkede distributør Dataline fra Fredericia skete det ligeledes med ønsket om at udnytte tomrummet efter konsolideringerne.

»Vi skal være lokale, og vi skal være lette at gøre forretning med. Det hele skal ikke ende ud i bureaukrati,« slutter Christian Banzhaf.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS