Netflix kommer til Europa

Den populære videotjeneste har taget springet over Atlanten og kan nu også bruges i Storbritannien og Irland.

Artikel top billede

Netflix har længe forberedt en europæisk lancering. Nu er videotjenesten klar i de første to lande i Europa - Storbritannien og Irland. Det var ventet at Spanien ville være et af de første lande, hvor Netflix ville lancere sin tjeneste i Europa. Men Spanien er altså ikke med i denne omgang. Danskerne må også vente, og der er ikke nogen dato for, hvor Netflix kommer her til landet. Men det er alligevel muligt at skaffe sig adgang ved at bruge forskellige tricks.

De britiske og irske kunder kan kun hente et begrænset udvalg af film og tv-serier fra Netflix. Der er blandt andet adgang til indhold fra BBC, CBS, Sony Pictures og Twentieth Century Fox. I USA er udvalget meget større.

Den europæiske pris for Netflix er 7 euro eller 6 britiske pund om måneden. For denne pris kan man så streame indhold ubegrænset. Man kan også afprøve tjenesten gratis i måned.

Netflix er integreret i en række forskellige apparater, herunder konsoller som PlayStation 3, Wii og Xbox 360, fjernsyn fra Samsung og Blu-ray-afspillere fra LG. Her kan man så afspille Netflix-film direkte på fjernsynet.

Tjenesten har 20 millioner abonnenter, men i USA har Netflix kæmpet med kundeflugt. I løbet af et kvartal mistede tjenesten 810.000 abonnenter sidste år.

Hos Netflix er man har ellers haft uafbrudt fremgang i de sidste mange år og det fik endda den populære videokæde Blockbuster til at gå i betalingsstandning i USA.

Men i sommer gik det galt for Netflix, som hævede sine priser for de kunder, som både vil modtage dvd'er med posten og hente streamede film. Det fik brugerne til at flygte i stort tal. Her har man især været utilfreds med, at udvalget af film i streaming-biblioteket stadig er for lille.
 
Netflix startede for mere end 10 år siden med et simpelt koncept, hvor kunderne fik sendt dvd-film med posten og blot skulle returnere dem af samme vej. De røde kuverter med film blev hurtigt firmaets varemærke.
 
Men denne distributionsmodel koster mange penge for selskabet og derfor har Netflix lanceret sin "Watch Instantly" tjeneste, hvor film streames direkte over nettet.
 
I november sidste år kom Netflix med en ny abonnements-model, hvor kunderne kan få streamet tv-serier og film til deres computer for 7,99 dollar om måneden. Med dette abonnement er der ikke længere mulighed for at modtage fysiske dvd'er.
 
Kunder kan også betale 10 dollar om måneden for retten til at modtage én dvd af gangen og samtidig streame film gennem Watch Instantly.
 
Det er dette tilbud om en pakke med kombineret dvd-forsendelse og streaming, som Netflix fjernede tidligere i år. Nu skal kunderne i USA betale 16 dollar om måneden for retten til at modtage dvd'er og streame film ubegrænset - en prisforhøjelse på fænomenale 60 pct.

Det fik altså mange til at droppe den ellers så populære filmtjeneste.

I Storbritannien og Irland er der kun mulighed for at streame film - man kan ikke få tilsendt dvd'er.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S