Netflix kommer til Europa

Den populære videotjeneste har taget springet over Atlanten og kan nu også bruges i Storbritannien og Irland.

Artikel top billede

Netflix har længe forberedt en europæisk lancering. Nu er videotjenesten klar i de første to lande i Europa - Storbritannien og Irland. Det var ventet at Spanien ville være et af de første lande, hvor Netflix ville lancere sin tjeneste i Europa. Men Spanien er altså ikke med i denne omgang. Danskerne må også vente, og der er ikke nogen dato for, hvor Netflix kommer her til landet. Men det er alligevel muligt at skaffe sig adgang ved at bruge forskellige tricks.

De britiske og irske kunder kan kun hente et begrænset udvalg af film og tv-serier fra Netflix. Der er blandt andet adgang til indhold fra BBC, CBS, Sony Pictures og Twentieth Century Fox. I USA er udvalget meget større.

Den europæiske pris for Netflix er 7 euro eller 6 britiske pund om måneden. For denne pris kan man så streame indhold ubegrænset. Man kan også afprøve tjenesten gratis i måned.

Netflix er integreret i en række forskellige apparater, herunder konsoller som PlayStation 3, Wii og Xbox 360, fjernsyn fra Samsung og Blu-ray-afspillere fra LG. Her kan man så afspille Netflix-film direkte på fjernsynet.

Tjenesten har 20 millioner abonnenter, men i USA har Netflix kæmpet med kundeflugt. I løbet af et kvartal mistede tjenesten 810.000 abonnenter sidste år.

Hos Netflix er man har ellers haft uafbrudt fremgang i de sidste mange år og det fik endda den populære videokæde Blockbuster til at gå i betalingsstandning i USA.

Men i sommer gik det galt for Netflix, som hævede sine priser for de kunder, som både vil modtage dvd'er med posten og hente streamede film. Det fik brugerne til at flygte i stort tal. Her har man især været utilfreds med, at udvalget af film i streaming-biblioteket stadig er for lille.
 
Netflix startede for mere end 10 år siden med et simpelt koncept, hvor kunderne fik sendt dvd-film med posten og blot skulle returnere dem af samme vej. De røde kuverter med film blev hurtigt firmaets varemærke.
 
Men denne distributionsmodel koster mange penge for selskabet og derfor har Netflix lanceret sin "Watch Instantly" tjeneste, hvor film streames direkte over nettet.
 
I november sidste år kom Netflix med en ny abonnements-model, hvor kunderne kan få streamet tv-serier og film til deres computer for 7,99 dollar om måneden. Med dette abonnement er der ikke længere mulighed for at modtage fysiske dvd'er.
 
Kunder kan også betale 10 dollar om måneden for retten til at modtage én dvd af gangen og samtidig streame film gennem Watch Instantly.
 
Det er dette tilbud om en pakke med kombineret dvd-forsendelse og streaming, som Netflix fjernede tidligere i år. Nu skal kunderne i USA betale 16 dollar om måneden for retten til at modtage dvd'er og streame film ubegrænset - en prisforhøjelse på fænomenale 60 pct.

Det fik altså mange til at droppe den ellers så populære filmtjeneste.

I Storbritannien og Irland er der kun mulighed for at streame film - man kan ikke få tilsendt dvd'er.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job