Storskrydende rapper: Jeg kan løfte arven efter Steve Jobs

Populær amerikansk rapper sætter ikke sit lys under en skæppe.

Artikel top billede

Foto: Jason Persse Flickr: http://www.flickr.com/photos/jasonpersse/

Den amerikanske rapper Kanye West er kendt for store hits og sit endnu større ego.

På det seneste har hr. West brugt Twitter til at skabe omtale af sit kommende projekt i en storm af beskeder på Twitter. Et ambitiøst men stadig meget ukonkret projekt. Designfirmaet Donda.

Men selv om projektet nærmest kun eksisterer i rapperens egne store drømme, så underspiller han ikke dets potentiale og vigtighed.

"Jeg samler et hold af arkitekter, grafikere, instruktører, musikere, pladeselskabsfolk, skribenter, udgivere, social media-eksperter, app-udviklere, bildesignere, tøjdesignere, djs, computerspils-udviklere, tech-folk, advokater, bankfolk, ernæringseksperter, læger, videnskabsfolk og undervisere," skriver han og fortsætter:

"Vi skal tage det, som Michael Jackson, Mcqueen og Steve Jobs tænkte, og vi skal gøre ting bedre..."
[quote]— Kanye West (@kanyewest) January 5, 2012
[/quote]

Det har fået flere til at hævde, at Kanye West er i færd med at udråbe sig til ikon, der kan matche de nævnte personligheder. Om den sammenligning kan bære må fremtiden vise, når han viser, hvad Donda rent faktisk er.
Indtil videre beskriver han blot Donda som et firma, der via design kan ændre den måde mennesker lever på.

Kanye West har tidligere haft perioder, hvor han bombarderede Twitter med mystiske og selvforherligende beskeder, som bærer præg af, at manden har en bemærkelsesværdig tro på egne evner.

Se en humoristisk gennemgang i videoen:

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S