Storskrydende rapper: Jeg kan løfte arven efter Steve Jobs

Populær amerikansk rapper sætter ikke sit lys under en skæppe.

Artikel top billede

Foto: Jason Persse Flickr: http://www.flickr.com/photos/jasonpersse/

Den amerikanske rapper Kanye West er kendt for store hits og sit endnu større ego.

På det seneste har hr. West brugt Twitter til at skabe omtale af sit kommende projekt i en storm af beskeder på Twitter. Et ambitiøst men stadig meget ukonkret projekt. Designfirmaet Donda.

Men selv om projektet nærmest kun eksisterer i rapperens egne store drømme, så underspiller han ikke dets potentiale og vigtighed.

"Jeg samler et hold af arkitekter, grafikere, instruktører, musikere, pladeselskabsfolk, skribenter, udgivere, social media-eksperter, app-udviklere, bildesignere, tøjdesignere, djs, computerspils-udviklere, tech-folk, advokater, bankfolk, ernæringseksperter, læger, videnskabsfolk og undervisere," skriver han og fortsætter:

"Vi skal tage det, som Michael Jackson, Mcqueen og Steve Jobs tænkte, og vi skal gøre ting bedre..."
[quote]— Kanye West (@kanyewest) January 5, 2012
[/quote]

Det har fået flere til at hævde, at Kanye West er i færd med at udråbe sig til ikon, der kan matche de nævnte personligheder. Om den sammenligning kan bære må fremtiden vise, når han viser, hvad Donda rent faktisk er.
Indtil videre beskriver han blot Donda som et firma, der via design kan ændre den måde mennesker lever på.

Kanye West har tidligere haft perioder, hvor han bombarderede Twitter med mystiske og selvforherligende beskeder, som bærer præg af, at manden har en bemærkelsesværdig tro på egne evner.

Se en humoristisk gennemgang i videoen:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S