Storskrydende rapper: Jeg kan løfte arven efter Steve Jobs

Populær amerikansk rapper sætter ikke sit lys under en skæppe.

Artikel top billede

Foto: Jason Persse Flickr: http://www.flickr.com/photos/jasonpersse/

Den amerikanske rapper Kanye West er kendt for store hits og sit endnu større ego.

På det seneste har hr. West brugt Twitter til at skabe omtale af sit kommende projekt i en storm af beskeder på Twitter. Et ambitiøst men stadig meget ukonkret projekt. Designfirmaet Donda.

Men selv om projektet nærmest kun eksisterer i rapperens egne store drømme, så underspiller han ikke dets potentiale og vigtighed.

"Jeg samler et hold af arkitekter, grafikere, instruktører, musikere, pladeselskabsfolk, skribenter, udgivere, social media-eksperter, app-udviklere, bildesignere, tøjdesignere, djs, computerspils-udviklere, tech-folk, advokater, bankfolk, ernæringseksperter, læger, videnskabsfolk og undervisere," skriver han og fortsætter:

"Vi skal tage det, som Michael Jackson, Mcqueen og Steve Jobs tænkte, og vi skal gøre ting bedre..."
[quote]— Kanye West (@kanyewest) January 5, 2012
[/quote]

Det har fået flere til at hævde, at Kanye West er i færd med at udråbe sig til ikon, der kan matche de nævnte personligheder. Om den sammenligning kan bære må fremtiden vise, når han viser, hvad Donda rent faktisk er.
Indtil videre beskriver han blot Donda som et firma, der via design kan ændre den måde mennesker lever på.

Kanye West har tidligere haft perioder, hvor han bombarderede Twitter med mystiske og selvforherligende beskeder, som bærer præg af, at manden har en bemærkelsesværdig tro på egne evner.

Se en humoristisk gennemgang i videoen:

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S