Ny tablet til 100 dollar

One Laptop Per Child har præsenteret sin nye 100 dollar tavlecomputer XO-3.

Artikel top billede

Den amerikanske professor Nicholas Negropontes meget omtalte projekt One Laptop Per Child (OLPC) har nu præsenteret sin nye tavlecomputer XO-3 med en pris på mindre end 100 dollar. Den bliver fremvist på Consumer Electronics Show i Las Vegas. 

Ligesom OLPC's XO1-laptop skal den sælges som et uddannelsesværktøj til børn i fattige lande. Negroponte har ikke fortalt om computeren også kan købes af almindelige forbrugere.

Negroponte er kendt for sin vision om at udvikle en 100-dollar-laptop til skolebørn i fattige lande, men det lykkes aldrig at trykke prisen så langt ned. XO1 var forsinket og den kostede dobbelt så meget som forudsagt - altså mere end 200 dollar.

Nu er det lykkes at ramme den magiske 100 dollar-pris med en tavlecomputer. XO-3 bruger en Marvel-chip med en ARM-baseret processor på 1 Ghz og skal køre Linux-baseret software som Googles Android eller Chrome OS. Batteritiden oplyses til 8-10 timer.

Designet er modulært, og det betyder at hver storkunde, som f.eks. et land der bestiller 100.000 computere, kan sammensætte deres egen individuelle enhed.

Her kan man blandt andet vælge mellem forskellige displays. På CES har OLPC vist prototyper med en billig LCD-skærm, men man kan også få dyrere paneler fra PixelQI. De kan skifte mellem farve- og s/h-modus, hvor sidstnævnte har en højere opløsning.

Der skal tilbydes forskellige opladningsmuligheder - herunder et håndsving og et solpanel, som er rettet mod områder med ustabil strømforsyning.

Der er ingen planer om at fremstille en model med Windows, fortæller Negroponte, som tidligere har luftet planer om at kaste tablets ned over landsbyer i fattige lande.

Han forventer at børnene i landsbyerne kan lære sig selv at bruge XO-3 tavlecomputerne - uden hjælp fra lærere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S