Ny tablet til 100 dollar

One Laptop Per Child har præsenteret sin nye 100 dollar tavlecomputer XO-3.

Artikel top billede

Den amerikanske professor Nicholas Negropontes meget omtalte projekt One Laptop Per Child (OLPC) har nu præsenteret sin nye tavlecomputer XO-3 med en pris på mindre end 100 dollar. Den bliver fremvist på Consumer Electronics Show i Las Vegas. 

Ligesom OLPC's XO1-laptop skal den sælges som et uddannelsesværktøj til børn i fattige lande. Negroponte har ikke fortalt om computeren også kan købes af almindelige forbrugere.

Negroponte er kendt for sin vision om at udvikle en 100-dollar-laptop til skolebørn i fattige lande, men det lykkes aldrig at trykke prisen så langt ned. XO1 var forsinket og den kostede dobbelt så meget som forudsagt - altså mere end 200 dollar.

Nu er det lykkes at ramme den magiske 100 dollar-pris med en tavlecomputer. XO-3 bruger en Marvel-chip med en ARM-baseret processor på 1 Ghz og skal køre Linux-baseret software som Googles Android eller Chrome OS. Batteritiden oplyses til 8-10 timer.

Designet er modulært, og det betyder at hver storkunde, som f.eks. et land der bestiller 100.000 computere, kan sammensætte deres egen individuelle enhed.

Her kan man blandt andet vælge mellem forskellige displays. På CES har OLPC vist prototyper med en billig LCD-skærm, men man kan også få dyrere paneler fra PixelQI. De kan skifte mellem farve- og s/h-modus, hvor sidstnævnte har en højere opløsning.

Der skal tilbydes forskellige opladningsmuligheder - herunder et håndsving og et solpanel, som er rettet mod områder med ustabil strømforsyning.

Der er ingen planer om at fremstille en model med Windows, fortæller Negroponte, som tidligere har luftet planer om at kaste tablets ned over landsbyer i fattige lande.

Han forventer at børnene i landsbyerne kan lære sig selv at bruge XO-3 tavlecomputerne - uden hjælp fra lærere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S