Ny tablet til 100 dollar

One Laptop Per Child har præsenteret sin nye 100 dollar tavlecomputer XO-3.

Artikel top billede

Den amerikanske professor Nicholas Negropontes meget omtalte projekt One Laptop Per Child (OLPC) har nu præsenteret sin nye tavlecomputer XO-3 med en pris på mindre end 100 dollar. Den bliver fremvist på Consumer Electronics Show i Las Vegas. 

Ligesom OLPC's XO1-laptop skal den sælges som et uddannelsesværktøj til børn i fattige lande. Negroponte har ikke fortalt om computeren også kan købes af almindelige forbrugere.

Negroponte er kendt for sin vision om at udvikle en 100-dollar-laptop til skolebørn i fattige lande, men det lykkes aldrig at trykke prisen så langt ned. XO1 var forsinket og den kostede dobbelt så meget som forudsagt - altså mere end 200 dollar.

Nu er det lykkes at ramme den magiske 100 dollar-pris med en tavlecomputer. XO-3 bruger en Marvel-chip med en ARM-baseret processor på 1 Ghz og skal køre Linux-baseret software som Googles Android eller Chrome OS. Batteritiden oplyses til 8-10 timer.

Designet er modulært, og det betyder at hver storkunde, som f.eks. et land der bestiller 100.000 computere, kan sammensætte deres egen individuelle enhed.

Her kan man blandt andet vælge mellem forskellige displays. På CES har OLPC vist prototyper med en billig LCD-skærm, men man kan også få dyrere paneler fra PixelQI. De kan skifte mellem farve- og s/h-modus, hvor sidstnævnte har en højere opløsning.

Der skal tilbydes forskellige opladningsmuligheder - herunder et håndsving og et solpanel, som er rettet mod områder med ustabil strømforsyning.

Der er ingen planer om at fremstille en model med Windows, fortæller Negroponte, som tidligere har luftet planer om at kaste tablets ned over landsbyer i fattige lande.

Han forventer at børnene i landsbyerne kan lære sig selv at bruge XO-3 tavlecomputerne - uden hjælp fra lærere.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S