NemID giver spillefirmaer store ekstra-udgifter

Forsinkelse hos DanID tvinger firmaer til at udvikle midlertidige log-in-løsninger.

Artikel top billede

Den nye spillelov, som giver udenlandske spilsites lov til at markedsføre online-casinoer og betting-tjenester i Danmark, er stødt på forhindringer. Loven lægger op til, at spillefirmaerne benytter NemID til at verificere, at spillefuglene nu også er fyldt 18 år, før de får lov at satse spareskillingerne på en lovende indsats.

Men DanID er trods lovens ikrafttræden 1. januar endnu ikke klar med den krævede løsning. Derfor må de udenlandske spillefirmaer benytte alternative løsninger til verificering, fremgår det af informationsskrivelser fra Skat.

Kravet om alternative løsninger indebærer, at spillefirmaerne i stedet for at bruge NemID må flikke egne løsninger sammen som eksempelvis bruger indscannede pas og kørekort. Til februar-marts, når DanID som forventet er klar, skal de så skifte over til NemID som permanent løsning.

Udgifterne til udvikling af den midlertidige løsning, som altså kun skal anvendes i få uger, må firmaerne selv betale, fortæller direktør i Spillemyndigheden Birgitte Sand til ComON.

"Det er jo beklageligt, hvis de skal have ekstra udgifter, men det kan vi desværre ikke gøre noget ved. Det er afgørende for os, at der er kontrol med, hvem der får lov at spille," siger hun.

Det var Verison 2, der først kunne fortælle om DanID-forsinkelsen. Sitet fortæller også, at NemID står til at score en milliongevinst på den nye spillelov - til trods for, at NemID i sin nuværende udgave ikke er særligt velegnet til spil-sites.

"DanID har lavet en løsning, som ikke er optimal til hyppig brug. Den passer godt ind i en bank, men ikke i et spilsystem," siger Søren Weeke, udviklingsdirektør i Danske Spil til Version 2.

Problemet er ifølge Danske Spil, at man i situationer, hvor der live-bettes, ofte har brug for at gøre en indsats så hurtigt som muligt - og her kan nøglekortet være langsommeligt at fumle med.

Den nye spillelov indebærer, at udenlandske spilsites, der ikke har login- og verificerings-forholdene i orden og derfor ikke godkendes, kan lukkes med en DNS-spærring.

Direktøren i Spillemyndigheden siger til ComON, at der endnu ikke er iværksat krav om blokering af nogen sites.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,