NemID giver spillefirmaer store ekstra-udgifter

Forsinkelse hos DanID tvinger firmaer til at udvikle midlertidige log-in-løsninger.

Artikel top billede

Den nye spillelov, som giver udenlandske spilsites lov til at markedsføre online-casinoer og betting-tjenester i Danmark, er stødt på forhindringer. Loven lægger op til, at spillefirmaerne benytter NemID til at verificere, at spillefuglene nu også er fyldt 18 år, før de får lov at satse spareskillingerne på en lovende indsats.

Men DanID er trods lovens ikrafttræden 1. januar endnu ikke klar med den krævede løsning. Derfor må de udenlandske spillefirmaer benytte alternative løsninger til verificering, fremgår det af informationsskrivelser fra Skat.

Kravet om alternative løsninger indebærer, at spillefirmaerne i stedet for at bruge NemID må flikke egne løsninger sammen som eksempelvis bruger indscannede pas og kørekort. Til februar-marts, når DanID som forventet er klar, skal de så skifte over til NemID som permanent løsning.

Udgifterne til udvikling af den midlertidige løsning, som altså kun skal anvendes i få uger, må firmaerne selv betale, fortæller direktør i Spillemyndigheden Birgitte Sand til ComON.

"Det er jo beklageligt, hvis de skal have ekstra udgifter, men det kan vi desværre ikke gøre noget ved. Det er afgørende for os, at der er kontrol med, hvem der får lov at spille," siger hun.

Det var Verison 2, der først kunne fortælle om DanID-forsinkelsen. Sitet fortæller også, at NemID står til at score en milliongevinst på den nye spillelov - til trods for, at NemID i sin nuværende udgave ikke er særligt velegnet til spil-sites.

"DanID har lavet en løsning, som ikke er optimal til hyppig brug. Den passer godt ind i en bank, men ikke i et spilsystem," siger Søren Weeke, udviklingsdirektør i Danske Spil til Version 2.

Problemet er ifølge Danske Spil, at man i situationer, hvor der live-bettes, ofte har brug for at gøre en indsats så hurtigt som muligt - og her kan nøglekortet være langsommeligt at fumle med.

Den nye spillelov indebærer, at udenlandske spilsites, der ikke har login- og verificerings-forholdene i orden og derfor ikke godkendes, kan lukkes med en DNS-spærring.

Direktøren i Spillemyndigheden siger til ComON, at der endnu ikke er iværksat krav om blokering af nogen sites.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory