Mistroisk far udløste cyberangreb mod politiet

Et stort angreb mod det tyske politis it-systemer skyldes et dårligt forhold mellem en far og hans datter.

Artikel top billede

Det tyske ugeblad Der Spiegel kan nu fortælle en usædvanlig historie om et stort cyberangreb mod det tyske politi sidste sommer. Hele angrebet - der lammede et af politiets vigtige systemer til at forfølge mistænkte - skyldes angiveligt et problematisk forhold mellem en politimand og hans datter.

Den pågældende er ikke identificeret, men han er angiveligt en højt placeret politiansat i Frankfurt. Han havde mistro til, hvad datteren foretog sig på nettet, og besluttede sig til at installere en trojaner på hendes computer for at følge hendes færden online.

Men det gik helt galt. En ven af datteren opdagede trojaneren - og han besluttede sig til at vende legen rundt. Han trængte ind på hendes fars computer og fandt alle hans mails fra arbejdet, der blev videresendt til den private computer.

Med disse oplysninger kunne hackeren i sidste ende skaffe sig adgang til forbundspolitiets computere - herunder det såkaldte Patras-system. Det er en forkortelse for Paip Tracking Server. Her er der tale om et GPS-baseret system, som politiet og tolden bruger til at overvåge personer, fartøjer og varer.

Efter hackerangrebet måtte systemet slukkes i en periode. Sidste år havde en gruppe der kaldte sig No Name Crew taget ansvaret for angrebet. Men nu kan Der Spiegel altså fortælle en anden historie. Muligvis er politiets systemer blevet hacket to gange.

Nu er der indledt en efterforskning mod den pågældende politimand. Ikke fordi han installerede en trojaner på datterens computer, men fordi han overførte sin fortrolige arbejdsmail til den ubeskyttede private computer og dermed åbnede et gabende hul ind i politiets systemer.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job