Mistroisk far udløste cyberangreb mod politiet

Et stort angreb mod det tyske politis it-systemer skyldes et dårligt forhold mellem en far og hans datter.

Artikel top billede

Det tyske ugeblad Der Spiegel kan nu fortælle en usædvanlig historie om et stort cyberangreb mod det tyske politi sidste sommer. Hele angrebet - der lammede et af politiets vigtige systemer til at forfølge mistænkte - skyldes angiveligt et problematisk forhold mellem en politimand og hans datter.

Den pågældende er ikke identificeret, men han er angiveligt en højt placeret politiansat i Frankfurt. Han havde mistro til, hvad datteren foretog sig på nettet, og besluttede sig til at installere en trojaner på hendes computer for at følge hendes færden online.

Men det gik helt galt. En ven af datteren opdagede trojaneren - og han besluttede sig til at vende legen rundt. Han trængte ind på hendes fars computer og fandt alle hans mails fra arbejdet, der blev videresendt til den private computer.

Med disse oplysninger kunne hackeren i sidste ende skaffe sig adgang til forbundspolitiets computere - herunder det såkaldte Patras-system. Det er en forkortelse for Paip Tracking Server. Her er der tale om et GPS-baseret system, som politiet og tolden bruger til at overvåge personer, fartøjer og varer.

Efter hackerangrebet måtte systemet slukkes i en periode. Sidste år havde en gruppe der kaldte sig No Name Crew taget ansvaret for angrebet. Men nu kan Der Spiegel altså fortælle en anden historie. Muligvis er politiets systemer blevet hacket to gange.

Nu er der indledt en efterforskning mod den pågældende politimand. Ikke fordi han installerede en trojaner på datterens computer, men fordi han overførte sin fortrolige arbejdsmail til den ubeskyttede private computer og dermed åbnede et gabende hul ind i politiets systemer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec